Close

10/04/2014

Aktulizácie na XP-éčko už nebudú, počítače budú zranitelnejšie

Nové záplaty pre Windows XP už nebudú, po nich prídu už iba vírusy. Microsoft po trinástich rokoch ukončil podporou pre populárnu verziu svojho operačného systému. Nové slabiny nájdené v zastaranom systéme už odstraňovať nebude.

Keď končila životnosť operačných systémov Windows 95, či 98, rozruch týkajúci sa bezpečnosti nenastal. Na jednej strane ich vo veľkej mierne nahradil Windows XP. Na druhej bolo oveľa vzácnejšie pripojenie na internet, čo obmedzovalo možnosti útokov.

Analytici preto upozorňujú na fakt, že takmer na štvrtine počítačov sveta Windows XP stále beží. Antivírusové programy fungujú ďalej, pri ochránení pred chybami na úrovni systému však dokážu chrániť len do obmedzenej miery.

„Tvorcovia vírusov si vyberajú najzraniteľnejšie ciele. nakaziť systém so starým Windows XP je oveľa jednoduchšie, ako nakaziť nový Windows 8.1 so vstavanými bezpečnostnými prvkami, citovala britská BBC Maika Morgensterna a Andreasa Marxa z nemeckého inštitútu AV-Test, ktorý testuje antivírusový softvér.

Z plejády zastaralých počítačov môžu ľahko vznikať nové botnety, siete nakazených počítačov, ktoré budú plniť povely útočníkov. To by mohlo ohroziť nielen súkromie používateľov, ale aj skomplikovať život pre prevádzkovateľov rôznych služieb.

Niektoré úrady či banky sú ochotné priplatiť si Microsoftu za záplaty na mieru, namiesto toho aby menili počítače či softvér. Britská vláda napríklad si ďalšiu podporu kúpila na 5,5 milióna libier. Podobnú dohodu s Microsoftom podpísalo aj Holandsko.

Microsoft varoval, že po ukončení podpory hrozí používateľom XP ohrozenie bezpečnosti internetového bankovníctva. Aj keď je možné, že niektorí výrobcovia bezpečnostného softvéru budú vydávať aktualizácie na svoje produkty určené pre Windows XP aj po skončení podpory, nebudú schopní eliminovať riziká spojené s nezáplatovanými chybami.

Kvôli nim sa môžu do PC dostať škodlivé programy slúžiace ku krádežiam citlivých údajov.

Riešením pre používateľov je buď kúpa novšej verzie operačného systému, teda Windows 7 alebo 8, alebo zaobstaranie celého počítača s novými Windows.

zdroj: sme, bbc, trend

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *