Close

04/09/2012

Apple v bezpečnosti pokrivkáva

Kybernetickí zločinci si uvedomili, že môžu vyťažiť aj z útokov na alternatívne platformy. Vo väčšom nebezpečenstve sú používatelia Mac OS X.

Vírusové laboratórium spoločnosti Doctor Web odhalilo bezpečnostnú hrozbu ohrozujúcu používateľov dvoch minoritných platforiem – Mac OS X a Linux. Ide o backdoor Wirenet, ktorý sa dokáže šíriť na oboch spomenutých operačných systémoch bez toho, aby došlo k úprave jeho kódu.

Infiltrácia sa podobá malvéru rozšírenému na počítačoch s Windows. Je navrhnutá pre krádež hesiel k populárnych internetovým službám. Dokáže ich odcudziť z internetových prehliadačov (Opera, Firefox, Chrome), ale tiež ďalších aplikácií (napríklad Thunderbird, SeaMonkey či Pidgin). Zároveň obsahuje modul pre zaznamenávanie stlačených kláves (keylogger).

Backdoor dostáva príkazy dostáva z riadiaceho serveru, pričom pri komunikácii s ním využíva šifrovanie Advanced Encryption Standard (AES). Spôsob šírenia ešte nebol popísaný, hrozba je predmetom analýzy.

Pred tzv. cross-platformovými hrozbami varuje používateľov alternatívnych operačných systémov aj výskumník Esetu David Harley. „Hovoríme hlavne o zneužívaní modulu Kaiten, škodlivých skriptoch a od platformy nezávislých aplikácií, ako je napríklad Java,“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *