Close

20/10/2015

Eset Smart Security 9: zabezpečí notebook i pri krádež

Nová verzia bezpečnostného balíka priniesla niekoľko zmien v zabezpečení i veľkú premenu vzhľadu. Páčiť sa bude predovšetkým užívateľom Windows 10.

Rovnakým produktom Esetu pre domácich užívateľov je bezpečnejší balík Smart Security. Ten okrem aniviru, ktorý je samostatne dostupný pod tradičným označením NOD32, obsahuje i ďalšie bezpečnostné funkcie, ako je ochrana stroja pri krádeži alebo strate, antispam, rodičovská ochrana a po novom taktiež zabezpečenie online platieb a vôbec prácu s financiami na internete. Na konci  septembra vyšla nová verzia 9 a my sme ju otestovali v praxi.

Deviatka pre Desiatky

Eset Smart Security po dlhej dobe mení s novou verziou i vzhľad samotnej aplikácie. Bude sa pozdávať predovšetkým užívateľom nových Windows 10 a predchádzajúcich 8.1. Práve do tohto štýlu sa totiž program prezliekol.  Rozhranie je tak čisté s veľkými prvkami o niečo prehľadnejšie než u predchádzajúcich verziách.

Domovská obrazovka s rýchlymi voľbami a odkazy na webové služby

Domovská obrazovka s rýchlymi voľbami a odkazy na webové služby

Základné nástroje, ku ktorým patrí preskenovanie počítača a pripojených externých médií alebo spustenie niektorej z online služieb, nájdete hneď na úvodnej stránke a sú tak hneď k dispozícii. Ďalšie rýchle možnosti sú potom k dispozícií po pravom kliknutí na ikonu v oznamovacej lište Windowsu. Tu nájdete predovšetkým rýchle voľby pre dočasné vypnutie rezidentnej ochrany, firewallu alebo naopak možnosť blokovať všetku sieťovú komunikáciu.

Kontrolu súboru možno vykonávať podobne ako u ďalších bezpečnostných nástrojov – zvoliť  skenovanie všetkých diskov, iba externých médií, prípadne iba vybrané zložky alebo archívy. Výhodou je možnosť  nastaviť akciu, ktorá sa má vykonať po ukončení kontroly, keď ide počítač automatický vypnúť alebo hibernovať.

Pokiaľ je pri prebiehajúcej kontrole nájdená bezpečnostná hrozba, súbor je presunutý do karantény

Pokiaľ je pri prebiehajúcej kontrole nájdená bezpečnostná hrozba, súbor je presunutý do karantény

Nájde odcudzený stroj

Nástrojov pre lokalizáciu ukradnutého počítača alebo telefónu je vcelku dosť, výhodou tohto riešenia je integrácia do ďalšieho nástroja, takže nie je treba mať spustené dve aplikácie požierajúce systémové prostriedky. Tzv. Anti-theft funguje na bežnom princípe, keď možno zariadení po strate alebo odcudzení uzamknúť a sledovať aktivitu potenciálneho zlodeja.

Eset však ponúka funkciu, ktorá nebýva u týchto nástrojov zvykom. Pri aktivácií ochrany si totiž v systéme vytvorí druhý účet, ktorý môžete ľubovoľne pomenovať fiktívnym menom. Ak potom označíme počítač ako odcudzený, práve do tohto účtu sa bude útočník prihlasovať. K vaším osobným dátam sa teda nedostane, avšak s počítačom bude môcť pracovať.

eset_smart_security_9_windows_10_8_android_antivirus_3 eset_smart_security_9_windows_10_8_android_antivirus_4 eset_smart_security_9_windows_10_8_android_antivirus_5

Nechýba klasická funkcia, kedy je možné robiť snímky webkamerou. fotiť dianie na obrazovke a lokalizovať stroj. To je samozrejme u notebookov trochu zložitejšie, lebo sa jedná iba o hrubú lokalitu naviazanú na Wi-Fi sieť. Okrem počítačov však Eset zabezpečí i tablety a smartphony s Androidem a u nich je lokalizácia predsa len o niečo ľahšia. V prípade, že sa zlodej pokúsi Eset z Androidu odinštalovať, zariadenie sa zamkne a majiteľovi príde mail s upozornením na podozrivú aktivitu.

Pokiaľ je zariadenie označené ako odcudzené a zlodej s ním začne pracovať, užívateľ je informovaný mailom

Pokiaľ je zariadenie označené ako odcudzené a zlodej s ním začne pracovať, užívateľ je informovaný mailom

 

Do banky bezpečne

Ďalšou novinkou v deviatej verzii je zabezpečenie finančných transakcií na webe a pohyb v bankovníctve všeobecne. Eset pre to používa zabezpečenú verziu prehliadača, kedy zjavne dôjde k spusteniu vo vlastnom sandboxe.

Aplikácia má v základe definované adresy internetového bankovníctva, a ak sa ich pokúsite otvoriť v bežnom prehliadači, ponúkne dve možnosti – buď ich otvoríte v súčasnom okne bez zabezpečenia ESET, alebo naopak v novom zabezpečenom okne. Tým je vylúčené odpočúvanie cudzou aplikáciou, prípadne zachytenie údajov keyloggerom. Podľa Esetu je totiž šifrovaná aj komunikácia medzi klávesnicou a samotným prehliadačom, čo možno chápať tak, že dochádza k šifrovanej komunikácií medzi vrstvou sandboxu.

Okrem toho je možné zabezpečenú verziu prehliadača otvárať priamo z aplikácie Esetu. V takomto prípade sa otvorí Internet Explorer 11. Že sa jedná o prehliadač chrániaci Smart Security spoznáte podľa zeleného okraja. Funkcia je kompatibilná okrem spomínaného IE is Chrómom a Firefoxom v najnovších verziách.

Podľa zelených okrajov spoznáte prehliadač, ktorý je zabezpečený ESETom

Podľa zelených okrajov spoznáte prehliadač, ktorý je zabezpečený ESETom

Systém nezbrzdí

Častým problémom bezpečnostných balíkov, ktoré navyše obsahujú viac funkcií než len samotný antivírus, býva neustály chod na pozadí, ktorý viac či menej zasahuje do bežného používania počítača. Tým nemusia byť iba vysoké nároky na výkon, ktoré si aplikácia ukrojí, ale aj obťažujúce hlásenia alebo skenovanie v nevhodnú dobu.

Pri bežnom chode o Esete budete vedieť len vtedy, ak vám oznámi aktualizáciu antivírusovej databázy (prebieha denne) a samozrejme pri nájdení hrozby pri rezidentnej ochrane. Ak nestojíte ani o informácie pri aktualizácii, možno také hlásenie v nastavení vypnúť. Zároveň tu nájdete aj nastavenie toho, kedy má byť vykonávaná pravidelná kontrola označovaná ako kontrola pri nečinnosti. Tá môže byť spúšťaná pri odhlásení, zamknutí počítača alebo pri spustení šetriča. Tým sa vyhnete akémukoľvek brzdeniu disku, ktoré by nastalo pri skenovaní pri práci.

Okrem pevného (plotnového) disku pri skenovaní sa netreba obávať žiadnych veľkých nárokov na hardvérové prostriedky. Najviac nás zaujímala obsadená operačnú pamäť, predovšetkým pri prebiehajúcej kontrole. Tá za celú dobu skenovania nepresiahla 140 MB a pri bežnej rezidentnej ochrane to bolo ešte menej – okolo 80 MB. Pri dnešných kapacitách operačnej pamäte ide teda o celkom zanedbateľné číslo. O nárokoch na procesor sa nemá zmysel baviť už vôbec, ani keď prebiehalo rýchle skenovanie systému na SSD, záťaž sa stále pohybovala v rade jednotiek percent.

zdroj: zive.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *