Close

05/04/2016

Extrémny 10-jadrový procesor Core i7 sa blíži. Objavil sa na webe Intelu

Poriadna porcia výkonu

Procesor s označením Core i7-6950X je uvedený v zozname podporovaných modelov pre utilitu Intel Management Engine. Intel zatiaľ nikde neuvádza počet fyzických jadier, no doterajšie správy, ktoré hovorili o desaťjadrovom čipe, sa presne trafili do modelového označenia.

Intel sa k procesoru priznal priamo na svojom webe

Intel sa k procesoru priznal priamo na svojom webe

Priamo na stránke sa dozvedáme, že Core i7-6950X ponúkne cache pamäť s veľkosťou až 25 MB. Turbo frekvencia sa pritom zastaví na 3,5 GHz. Pripomeňme, že rovnakú úroveň dosahuje i súčasná vlajková loď Core i7-5960X rodiny Haswell-E. Keďže ale ide o maximálny krátkodobý takt, navyše len pri vyťažení pravdepodobne jedného jadra, stabilná frekvencia pri využití všetkých jadier bude o niečo nižšia.

Čínska stránka xfastest.com ale pred nejakým časom zverejnila tabuľku, v ktorej sa u Core i7-6950X uvádza frekvencia 3,0 GHz, čo by mohlo zodpovedať taktu pri vyťažení všetkých jadier. Spomínané frekvencie ale nemusia byť konečné. Písmenko „X“ na konci názvu totiž indikuje titul „Extreme Edition“, čo okrem iného znamená aj odomknutý násobič pre ľahké taktovanie.

intel_CPU_i7_PC_processor_10_jadro_2

Údajné parametre čipov rodiny Broadwell-E

Procesor by mal ďalej poniesť štvorkanálový pamäťový radič pre RAM štandardu DDR4, pričom pasovať bude do súčasných základných dosiek s čipsetom X99 a päticou LGA 2011-v3.

Zmienka o Core i7-6950X priamo na oficiálnom webe naznačuje, že jeho príchod nemusí byť ďaleko. Možným termínom odhalenia je veľtrh Computex, ktorý sa bude konať v závere mája.

Nič pre držgrošov

Otázka visí nad jeho cenovkou. Doterajšie najvýkonnejšie modely high-endových desktopových platforiem Intelu stáli tisíc dolárov. Za navýšenie počtu jadier zo súčasných 8 u Core i7-5960X na 10 si však výrobca môže zapýtať nejaký ten dolár navyše.

Ako však naznačuje tabuľka vyššie, spolu s Core i7-6950X by mali prísť aj o niečo skromnejšie kúsky pre sporivejších, menovite osemjadrový Intel Core i7-6900K, ako aj šesťjadrové Core i7-6850K a Core i7-6800K. Všetky ponúknu odomknutý násobič.

zdroj: zive.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *