Close

18/01/2016

Google zabije heslá

Google sa tento rok sústredí na tzv. projekt Abacus. Cieľom projektu je úplne zrušiť heslá a nahradiť ich autentifikáciou pomocou smartfónu, prípadne biometrického modulu, ktorý by raz mal byť súčasťou (každého) počítača. Autentifikačný program má byť (údajne) neprekonateľný. Podľa zdroja, by mal program zbierať veľké množstvo biometrických údajov a taktiež údaje z motion senzora (pohybového senzora).

google_password_heslo_abacus_smartfon

Aplikácia na základe „trust score“ (v preklade by sa dal pojem chápať ako „identifikačné skóre pre potvrdenie identity“) má rozhodnúť či povolí prístup a odomkne zariadenie alebo naopak, dôjde k zamknutiu. Ako zdroje identity majú slúžiť šablóny lokácii, teda najčastejšia, najpravdepodobnejšia alebo najzvyklejšia poloha či trasa používateľa, hlasové šablóny a hlasové rozoznávanie, typ a spôsob chôdze, rozoznávanie či mimika tváre. Rozpoznávanie by mala dopĺňať čítačka odtlačkov prstov či skener očnej dúhovky. V skratke, ide o úplnú kontrolu a „poriadny“ zber údajov na základe činnosti používateľa.

Google nový systém obhajuje, pretože mnoho používateľov heslá zabúda alebo sú veľmi jednoduché, okrem toho ani SMS nie sú zárukou návratu účtu. Počas verejného dema, sa „trust score“ ukázalo až 10× bezpečnejšie než čítačka odtlačkov prstov.

Web endgadet ešte na záver zdôraznil, že v poslednej dobe sa stále viac začína pretláčať dvojfaktorové prihlasovanie. Ktovie kedy sa dočkáme nového prihlasovania v praxi, nie je to však tak dávno keď jeden z veľký výrobcov platobných kariet oznámil, že plánuje nahradiť numerický PIN kód znakmi.

zdroj: pc.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *