Close

30/10/2015

Google zlúči operačné systémy Chrome OS a Android

Softvérový gigant prinesie v roku 2017 operačný systém, ktorý bude predstavovať kombináciu Chrome OS a Androidu.

Známy magazín The Wall Street Journal prišiel so správou, podľa ktorej sa z operačných systémov Chrome OS a Android stane jeden systém. Väčší by mal pohltiť menšieho a teda Chrome OS by sa mal stať súčasťou Androidu, ktorý má dominantné postavenie na trhu s mobilnými zariadeniami. Chrome OS poznáme najmä z Chromebookov a ide o operačný systém, ktorý plnohodnotne využijete ak máte k dispozícii pripojenie k Internetu. Chromebooky tak po novom budú používať Android a dostanú nové označenie tak, aby odrážalo meno nového systému. Zlúčením oboch systémov by sa teda Android dostal aj na notebooky a počítače čo si zrejme bude vyžadovať hlboké zásahy do systému.

chrome_OS_android_google_2017

Podľa vyššie uvedených informácii od WSJ by zlúčenie Chrome OS a Androidu malo znamenať, že miesto 2 operačných systémov budeme mať jeden. Nie je to však celkom pravda a hovorca Google sa pre portál The Verge vyjadril, že oba operačné systému budú nezávisle od seba ďalej existovať a Google teda ani jeden z nich nezničí. The Verge tiež zároveň potvrdzuje kombináciu Chrome OS a Androidu pričom tvrdí, že náhľad nového operačného systému by mohol byť ukázaný budúci rok počas Google I/O. „Smrť“ Chrome OS istým spôsobom vyvrátil aj senior viceprezident Chrome OS, Hiroshi Lockheimer, ktorý na sociálnej sieti Twitter zverejnil príspevok, v ktorom sľubuje tony noviniek pre Chromebooky a tiež ubezpečuje, že sú veľmi oddaní Chrome OS.

Uvedenie nového operačného systému by malo nastať niekedy v roku 2017. Prečo sa takto Google rozhodol nie je oficiálne známe. Chromebookom s Chrome OS sa celkom darilo, no snahu o zlúčenie môže mať na svedomí šéf Google Sundar Puchai. Ten bol pred rokmi poverený vedením vývoja Chrome a Androidu a už vtedy sa snažil priblížiť tieto 2 systémy k sebe. Výsledkom bola napríklad podpora niektorých Android aplikácii v Chrome OS. Nedávno predstavený Pixel C, čo je akýsi hybrid medzi tabletom a notebookom, používa iba Android čo bol tiež možno náznak blížiacej sa zmeny.

zdroj: pc.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *