Close

10/09/2012

IBM Slovensko sa rozširuje – na východ

Informoval o tom dnes denník Hospodárske noviny (HN). Na rozdiel od minulosti však neprijíma len v Bratislave, ale aj v Košiciach. Spoločnosť sem chce presunúť činnosti s vyššou pridanou hodnotou a plánuje zamestnať hlavne lepšie platených ľudí – konzultantov a špecialistov. Východ láka investorov najmä kvalitnou a lacnou pracovnou silou a dobrým univerzitným zázemím.

„Prijímanie v Košiciach stále pokračuje, pričom do konca budúceho roka by nás tu malo pracovať 170,“ povedal HN jeden z novoprijatých zamestnancov firmy v Košiciach. V prípade, že sa košické pracovisko IBM osvedčí, spoločnosť chce v náboroch pokračovať a rozširovať základňu na východe o ďalšie pozície.

IBM už v tejto súvislosti požiadala vládu o investičné stimuly na infraštruktúru a zamestnanosť v celkovej výške 2 milióny eur. Ľudí firma hľadá cez vlastných personalistov, agentúru Manpower i sociálne siete. Riaditeľ marketingu IBM Slovensko Branislav Kohl sa k otázke, aké veľké pracovisko budujú v Košiciach, odmietol vyjadriť. Firma v tomto roku už prijala podľa informácií HN štyri stovky pracovníkov a zamestnáva tak rekordný počet 4600 ľudí.

 V Bratislave má spoločnosť dnes otvorenú viac ako stovku nových miest. Náboru IBM v Košiciach pomohlo aj júlové prepúšťanie vo fínskej softvérovej spoločnosti Ixonos. Práve Ixonos v júli ohlásil prepustenie stovky ľudí.

 „IBM ľudí v Košiciach prijíma. Ani by ma neprekvapilo, keby mnohí z našich bývalých zamestnancov skončili práve v IBM,“ povedal pre HN riaditeľ košického Ixonosu Roman Klimčík. Spoločnosť už podala žiadosť o investičné stimuly na ministerstve hospodárstva a ministerstve práce. Prvý vo výške 400.000 eur má firme pomôcť pri budovaní infraštruktúry a druhý v hodnote 1,6 milióna eur zahŕňa žiadosť o podporu pri zamestnávaní mladých ľudí.

 „Bližšie informácie k tomu zatiaľ nebudeme poskytovať,“ odpovedal na otázku, čoho sa žiadosť o stimul týka, hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Spoločnosť do Košíc prilákali podľa pracovníka IBM, ktorý si neželal byť menovaný, nižšie platy a dostatok pracovnej sily. Technická univerzita v Košiciach v súčasnosti produkuje dostatočný počet absolventov odboru informatika, ktorí si môžu v IBM vyskúšať, aká práca by im vo firme vyhovovala.

 Po úvodných školeniach prechádzajú noví zamestnanci IBM stážami na viacerých pracoviskách a po čase sa môžu rozhodnúť pre prácu, v ktorej sa cítia najviac doma a ktorá im vyhovuje. Druhým argumentom, ktorý mohol IBM pomôcť v rozhodovaní sa, prečo ísť do Košíc, bol práve nižší platový strop oproti západnému Slovensku. A ten logicky pre IBM znamená aj nižšie náklady na pracovníkov. Východiskom z núdze by pre IBM v budúcnosti mohlo byť aj prijímanie ďalších zamestnancov z pohraničných oblastí Maďarska, Ukrajiny či Poľska.

 Nové pracovisko IBM v Košiciach bude poskytovať služby pre krajiny stredoeurópskeho regiónu. Práve na Slovensko sa v súčasnosti intenzívnejšie, vďaka doterajším výborným výsledkom IBM u nás, presúvajú pozície s vyššou úrovňou odbornosti. Ide pritom najmä o pozície, ktoré k nám prinášajú služby s vyššou pridanou hodnotou a zahŕňajú okrem spracovávania objednávok a faktúr a práce s databázami konzultačné služby.

Jediným väčším problémom, s ktorým v súčasnosti IBM v Košiciach zápasí, je nie úplne vyhovujúca infraštruktúra. Mesto, kde pôsobia aj nadnárodné IT spoločnosti Ness či T-Systems má priame letecké spojenie len s Prahou a Viedňou, pričom do druhého z menovaných miest sa v súčasnosti v niektoré dni v týždni lieta len raz denne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *