Close

09/05/2014

Jednotka HD v skúšobnej prevádzke na Skylink

Rozhlas a televízia Slovenska spúšťa na satelite Astra distribúciu svojho programu vo vysokom rozlíšení. Hovorí, že má záujem o dlhodobú distribúciu, na tú ale nemá momentálne finančné prostriedky.

Program Jednotka, prípadne Dvojka v prípade atraktívneho programu vo vysokom rozlíšení, bude dostupný na satelitnej pozícii, kde svoje služby poskytuje Skylink. A to po dobu troch mesiacov. Distribúciu zaistí Towercom, ktorý poskytuje služby pre viaceré slovenské televízie. Na satelit bude program zaradený pravdepodobne v priebehu zajtrajšieho dňa.

Program bude dostupný iba pre zákazníkov operátora Skylink, ktorý poskytuje programy na satelite Astra. Stanica nemôže byť vysielaná voľne v FTA režime, kvôli licenčným právam. Tie vlastní RTVS iba pre územie Slovenskej republiky.

„Zmluva na satelitnú distribúciu bola uzavretá na obdobie troch mesiacov vzhľadom na obmedzené finančné zdroje a povinnosť RTVS efektívne a hospodárne nakladať s verejnými prostriedkami,“ uviedol dôvod šéf techniky RTVS Andrej Doležal.

Zároveň hovorí, že si telerozhlas teraz nemôže dovoliť niekoľkoročný zmluvný záväzok. Je ale prioritou inštitúcie priniesť trvalé HD na satelite čo najskôr a natrvalo.

Technické parametre pre naladenie Jednotky HD v Skylinku: satelit Astra 3B 23,5°E, frekvencia: 11 934, polarizácia: vertikálna, symbolová rýchlosť: 27 500, FEC: 3/4, DVB-S2, kompresný formát MPEG-4, HD.

Pri programe bude dostupná slovenská stopa a priestorový zvuk Dolby Digital. Stanica bude vysielaná s dátovým tokom 6 Mbit/s.

V HD kvalite spustila grafiku pri spravodajstve od 1. mája Markíza. V horizonte dvoch mesiacov má vo vysokom rozlíšení vysielať aj reportáže a do konca tohto roka chce nakúpiť aj štúdiové kamery. Zároveň chce od konca roka vyrábať v HD všetku vlastnú tvorbu. Ako jediná je navyše dostupná na satelite v službe Skylink.

RTVS: HD nebudeme spoplatňovať

Verejnoprávna televízia tvrdí, že nebude nasledovať aktivity komerčných televíznych vysielateľov a spoplatňovať HD vysielanie. „Naším cieľom je eliminovať riziko, ktoré vytvára otázna dostupnosť takýchto programov výlučne v platenej ponuke alebo prémiových programových balíkoch,“ spresnil Doležal.

Telerozhlas chce naďalej ponúkať programové služby v základných balíkoch operátorov a prostredníctvom všetkých platforiem, pre čo najviac domácností.

Svoje HD programy májú v pláne spoplatniť komerčné televízne skupiny Markíza a JOJka.

zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *