Close

29/04/2014

Legálne sledovanie filmov a seriálov

Na Slovensku funguje viacero on-line požičovní filmov. Niektoré ponúkajú obsah aj v HD a za prijateľné ceny.

Rozhodnutie eurosúdu, ktoré zakazuje sťahovanie filmov či hudby z dátových úložísk, sa priamo dotýka mnohých používateľov. Niektorí možno budú v sťahovaní pokračovať ako doteraz. Iní zas prestanú úplne.

Aby ste sa vyhli akémukoľvek porušovaniu zákona, môžete skúsiť legálne on-line požičovne filmov.

Na Slovensku funguje hneď niekoľko takýchto služieb. Vo väčšine prípadov nedisponujú ani zďaleka takým obsahom, aký môžete nájsť bežne a bezplatne na internete, no do istej miery môžu vaše požiadavky splniť. Pozrieme sa na to, čo ponúkajú a koľko vás to bude stáť.

iTunes Store: HD obsah, titulky i dabing

www.apple.com/sk/itunes/

itnues_legalne_pozeranie_filmov

Apple u nás prevádzkuje svoj obchod iTunes Store, v ktorom si kúpite a požičiate okrem iného aj filmy. K väčšine titulov v iTunes Store sú už dostupné české či slovenské titulky. K dispozícii je často aj priamo v český alebo slovenský dabing. V zahraničí sa cez iTunes dajú nakupovať i seriály. Slováci takú možnosť zatiaľ nemajú.

Apple ponúka množstvo filmových noviniek a všetok obsah v SD aj HD kvalite. Filmy si môžete zakúpiť alebo požičať. Zakúpený film sa vám uloží na disk a môžete si ho kedykoľvek pozrieť i opätovne stiahnuť. Požičaný film máte v iTunes k dispozícii 30 dní. Od jeho prvého spustenia si ho môžete na vašom iOS zariadení alebo v iTunes pozerať neobmedzene po dobu dvoch dní.

Napríklad požičanie filmu Gravitácia v HD vás vyjde na 4,99 eura. SD verzia je o euro lacnejšia. Ak by ste si chceli film zakúpiť, zaplatíte zaň 16,99 eura (HD) alebo 13,99 eura (SD).

Filmy môžete sledovať cez aplikáciu iTunes (Mac a Windows), prípadne Apple TV alebo cez iPhone, iPad a iPod touch.

TopFun: Široká podpora a streamovanie TV

www.topfun.joj.sk

top_fun_legalne_pozeranie_filmov

Požičovňa Topfun má vo svojej ponuke vyše 400 titulov. Služba ponúka dva hlavné balíčky – Topfun Start a Topfun Nonstop. Prvý stojí mesačne dve eurá. Umožní vám každý mesiac sledovať 50 vybraných filmov. Topfun Nonstop stojí osem eur na mesiac a ponúkne prístup k celému obsahu služby. Zopár titulov je dostupných aj vo Full HD kvalite. Služba beží na technológii Adobe Flash.

Filmy si je možné aj požičať. Jeden vás vyjde od jedného eura do dvoch eur a desiatich centov. Topfun navyše poskytuje aj internetový streaming rôznych staníc a tiež tematické balíčky.

Obsah z Topfun je tiež možné sledovať okrem webovej stránky aj cez aplikácie pre Android, iOS a Windows Phone, cez set-top-box, IPTV operátorov (Slovanet, DsiData a Swan) či v Smart TV od Samsungu, LG, Sony a Panasonicu.

Voyo: Obsah hlavne z Markízy, HD chýba

www.voyo.markiza.sk

voyo_legalne_pozeranie_filmov

Služba Voyo, ktorú prevádzkuje televízia Markíza, ponúka okrem vlastného obsahu (archív vlastných relácií a seriálov vysielaných na TV Markíza a Doma) i prístup k viac ako piatim stovkám filmových a seriálových titulov. Markíza navyše od začiatku roka sprístupnila hlavne starší obsah vo Voyo bezplatne.

Filmová ponuka pre predplatiteľov ale zväčša obsahuje len „béčkové” filmy a také, ktoré sa už objavili vo vysielaní. Všetok obsah vo Voyo je buď v slovenskom alebo českom dabingu. Služba ponúka aj niekoľko filmov v 3D verzii. V HD je však dostupný len seriál Spartacus. Mesačný balík stojí 5,99 eura. V rámci neho získate prístup k vybraným filmom, seriálom, reláciám a živému vysielaniu kanálov TV Markíza, Doma, Nova Sport a Dajto.

V tomto poplatku však nie je zahrnutých viac ako 200 prémiových titulov, za ktoré sa pripláca osobitne. V tejto kategórií nájdete viac „áčkových“ a štúdiových filmov. Poplatok za prémiové tituly sa pohybuje v rozmedzí od 0,95 do 2,30 eura, a to za jeden film.

Voyo používa technológiu Adobe Flash. Služba je dostupná cez webový prehliadač pre Windows, OS X, iOS (iPhone a iPad) a vybrané Smart TV od Samsungu, Panasonicu a LG.

HBO Go: Kvalitný obsah, komplikované podmienky

www.hbogo.sk

hbo_go_legalne_pozeranie_filmov

Svoju požičovňu u nás zatiaľ v testovacom režime prevádzkuje aj známy prémiový filmový kanál HBO. Jej nevýhodou je však to, že je dostupná len pre predplatiteľov tejto stanice.

A aj keď ju máte predplatenú, neznamená to hneď, že budete mať prístup aj k HBO Go. Službu totiž podporuje len Skylink, Antik a niekoľko ďalších menších lokálnych providerov. Komplikovaný prístup k službe i obmedzená dostupnosť ale opäť bránia jej masívnejšiemu využitiu.

Vďaka silnému majiteľovi a zmluvami s veľkými štúdiami ako Warner Bros, Disney, Universal či 20th Century Fox disponuje služba skutočne veľmi bohatým a kvalitným obsahom. Okrem filmov sú silnou stránkou HBO Go hlavne seriály z vlastnej produkcie. Chýba však HD kvalita.

Obsah je navyše dostupný v českom alebo slovenskom znení, respektíve s titulkami. Väčšina titulov je dostupná aj v pôvodnom dabingu. Služba však používa na prehrávanie dnes už zastaranú technológiu Silverlight. Je preto dostupná len pre Windows a OS X. HBO ale uvoľnilo aspoň mobilné aplikácie pre iOS a Android.

Ivio: Filmy zadarmo, pozor na podmienky

www.ivio.tv

Ivio_legalne_pozeranie_filmov

Ivio je pomerne nová a do istej miery bezplatná česká požičovňa filmov, ktorú prevádzkuje distribútor Hollywood Classic Entertainment. Do služby sa nie je potrebné registrovať. Pozor, Ivio je podľa podmienok obmedzená len na Českú republiku, mali by ste tak byť na jej území. Bezplatné filmy v SD kvalite ale na Slovensku nie sú blokované a dajú sa prehrať bez problémov.

Zážitok z filmu vám môže pokaziť reklama. Tá sa spustí na začiatku filmu a potom niekoľkokrát počas neho. Reklamy sa síce dajú odstrániť zakúpením mesačného balíčka za približne jedno euro, zo Slovenska ale balíček možné zakúpiť nie je. Taktiež si nebudete môcť pozrieť filmy, za ktoré si služby pýta aktiváciu mesačného balíka či jednorazový poplatok.

V databáze nájdete staršie české a zahraničné filmy, komédie, rozprávky a niekoľko seriálov. Väčšina obsahu je dabovaná do češtiny, no pri niektorých filmoch sa dá vybrať aj originálna stopa a titulky. Služba je navyše úzko prepojená s populárnou filmovou databázou ČSFD.

Ivio používa taktiež zastaranú technológiu Silverlight, vďaka čomu funguje len na systémoch Windows a OS X. V príprave sú mobilné aplikácie pre Android a iOS.

zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *