Close

25/11/2015

Li-Fi otestovaná: 100x vyššia rýchlosť ako u Wi-Fi

Vedci z Estónska otestovali prenos dát pomocou žiarovky, známy ako Li-Fi. Výsledok? Rýchlosť 1GB/s, ktorá hravo zahanbí aj najrýchlejší Wi-Fi štandard 802.11ac.

O Li-Fi technológii sme prvýkrát počuli približne pred 2 rokmi. Medzitým sa objavili už aj nejaké testy či smartfóny schopné prijímať signál vysielaný žiarovkou, masového rozšírenia sa však technológia stále nedočkala. Li-Fi pritom dokáže poskytnúť veľmi vysoké rýchlosti čo dokázalo testovanie na univerzite v Oxforde na začiatku tohto roka, kde sa vedcom podarilo dosiahnuť obojsmernú rýchlosť 224Gbps. Už to je obrovská hodnota, ktorá by umožnila prenos 18 filmov vo vysokom rozlíšení za 1 sekundu.

li_fi_wi_fi_lifi_wifi_Velmenni_Deepak_Solank

Rýchlosť 224Gbps je veľmi slušná, vedcom zo spoločnosti Velmenni v Estónsku sa ju však podarilo nedávno prekonať. A to výrazne nakoľko sa im podarilo dosiahnuť rýchlosť rovný 1GB/s a to nie v laboratórnych podmienkach, ale v praxi. Pre porovnanie, momentálne najrýchlejší Wi-Fi štandard 802.11ac poskytuje teoretickú rýchlosť 7Gbps. Od štandardu 802.11ax sa očakáva rýchlosť 10Gbps takže Li-Fi ukázala veľký potenciál a možnosť približne až 100-násobne rýchlejšieho prenosu ako cez Wi-Fi.

Rýchlosť však nie je jedinou výhodou Li-Fi. Vďaka tomu, že prenos sa deje rýchlym blikaním žiarovky nedochádza k rušeniu s inými spotrebičmi ako tomu je u Wi-Fi. Toto blikanie nie je ľudské oko schopné zaregistrovať.

CEO spoločnosti Velmenni, Deepak Solanku, verí, že Li-Fi technológia sa k zákazníkom pretlačí ešte do konca tejto dekády.

zdroj: pc.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *