Close

30/09/2015

Microsoft vydal vyjadrenie k zberu dát a súkromí vo Windows 10

Microsoft zareagoval na množiace sa obavy o súkromie užívateľov vo Windows 10. Tvrdí, že nič zlé nerobí.

Dnes sú to presne 2 mesiace, čo vyšiel očakávaný Windows 10. Nadšenie z rýchleho, stabilného systému s množstvom nových funkcií a Štart menu vystriedali krátko po uvedení obavy zo súkromia. Ohľadom Windows 10 sa totiž začali Internetom šíriť informácie o špehovaní užívateľov a o odosielaní súborov na servery Microsoftu. Rozruch spôsobil najmä istý český magazín, ktorý tvrdí, že Windows 10 je v podstate iba akýmsi terminálom a spoločnosť zbiera veľké množstvo súkromných dát o užívateľoch. Dôveryhodnosť tohto portálu je otázna, správu však prebralo mnoho svetových portálov a panika sa začala šíriť. Medzitým sa na internete objavili aj články s opačným tvrdením, ktoré hovorili, že Microsoft neprenáša žiadne citlivé dáta.

windows_10_data

Celá situácia je tak tvrdenie proti tvrdeniu, zaujímavé sú však EULA podmienky Microsoftu, ktoré si pri inštalácii určite nikto nečítal. Tieto podmienky oprávňujú spoločnosť k slobodnému prístupu k vašim súborom a ak chcete vedieť viac, odporúčam prečítať článok na spomínanom českom portáli.

K celej situácii sa teraz vyjadril Terry Myerson z Microsoftu: „Windows 10 zbiera informácie aby produkt lepšie pracoval pre vás“. Myerson tiež ubezpečuje, že Microsoft nezbiera žiadne súbory a že firma vykonáva mnoho krokov aby sa vyhla zberu takých dát, ktoré dokážu priamo identifikovať užívateľa. Ide o údaje ako meno, emailová adresa či ID účtu. Určitý zber informácii prebieha, je to však kvôli tomu, aby bolo možné vylepšiť systém a do 24 hodín doručiť aktualizáciu.

Obavy o súkromie sa objavili aj s príchodom Cortany. Myerson tvrdí, že aj po jej aktivácii užívateľ rozhoduje o tom, aké informácie zdieľa s Microsoftom a môže upraviť svoje nastavenia zdieľania. Práve s nastavením zdieľania informácii sa objavili menšie problémy, nakoľko niektoré funkcie nie je možné vypnúť a niektoré nastavenia nie sú ľahko prístupné.Myerson sa vyjadril aj k zdieľaniu histórie internetového prehliadača, ktorá sa zdieľa s rodičmi. Táto funkcia je súčasťou „rodinných funkcií“ vo Windows 10 a dáva do rúk rodičov väčšiu kontrolu nad ich potomkami. Funkcia je natívne nastavená tak aby automaticky posielala históriu rodičom. To však Microsoft upraví a prinesie aktualizáciu, ktorá zmení východiskové nastavenia tak, aby boli vhodnejšie pre teenagerov.

Microsoft jednoducho údajne zbiera iba tie dáta, ktoré pomáhajú vylepšovať produkt. Windows 10 je chápaný totiž ako služba, ktorá sa neustále vyvíja. Mimochodom, systému sa aj naďalej darí a prekonal už hranicu 100 miliónov inštalácii.

zdroj: pc.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *