Close

16/10/2015

Nepáčil sa vám Windows 10? Takto sa vrátite k staršej verzii

Problémy s ovládačmi, kompatibilitou aplikácií či nezvyk v novom prostredí. Možných dôvodov na downgradez nového Windows 10 je naozaj veľa. Nech už je ten váš akýkoľvek, poradíme vám, ako celý proces zrealizovať.

Microsoft našťastie nenechal používateľov spáliť za sebou mosty a v rámci 30-dňovej skúšobnej lehoty umožňuje kedykoľvek prejsť na staršiu verziusystému Windows, z ktorej na „desiatku“ aktualizovali.

Výrobca proces downgradu výrazne zjednodušil, preto ho zvládnu aj menej technicky zdatní používatelia.

Príprava na downgrade

Uistite sa, že v koreňovom adresári systémového disku (zvyčajne C:/) sa nachádza priečinokWindows.old. V opačnom prípade ste vykonali čistú inštaláciu, prípadne ste pri inovácii zvolili vymazanie všetkých údajov. Vtedy obnovenie nebude možné.

Aj keď prechod na nižšiu verziu neovplyvní stav uložených súborov, v rámci prevencie by ste mali myslieť na ich zálohu. Taktiež treba brať na vedomie, že s downgradom sa odstránia všetky nastavenia vykonané v novom systéme a že k prihláseniu bude nutné zadať pôvodné heslo staršieho systému.

windows_10_predchadzajuca_verzia_1

Na úvod je nutné prejsť do nastavení systému (v podobe univerzálnej aplikácie). Otvorte menu Štarta v ľavej časti kliknite na položku Nastavenia.

windows_10_predchadzajuca_verzia_2

windows_10_predchadzajuca_verzia_3

V nastaveniach kliknite na sekciu Aktualizácia a zabezpečenie, následne zvoľte záložku Obnovenie.

Kliknite na tlačidlo Začať pod textom ponúkajúcim návrat na pôvodný systém. Následne sa spustí dialóg s prípravou procesu.

windows_10_predchadzajuca_verzia_4

Po príprave sa zobrazí dialóg s výberom dôvodu na downgrade. Označte jeden z dôvodov, prípadne vyplňte pole s ďalšími pripomienkami a kliknite na tlačidlo Ďalej.

windows_10_predchadzajuca_verzia_5

windows_10_predchadzajuca_verzia_6

Nasledujú upozornenia o strate zmeny nastavení a prihlásení pomocou starého hesla po prechode na nižší systém. Potvrďte ich prečítanie kliknutím na tlačidlo Ďalej.

V „rozlúčkovom“ dialógu potvrďte svoje rozhodnutie kliknutím na Vrátiť sa na Windows (číslo verzie).

windows_10_predchadzajuca_verzia_7

Počítač sa teraz automaticky reštartuje. Po jeho opätovnom nabehnutí sa zobrazí obrazovka informujúca o obnovovaní predchádzajúcej verzie systému Windows.

Inštalátor o postupe nijak neinformuje, určite teda nevypínajte počítač s podozrením na jeho zamrznutie. Celý proces downgradu trvá približne 30 minút, v závislosti od výkonu zostavy sa však čas môže líšiť.

windows_10_predchadzajuca_verzia_8

Po dokončení procedúry sa počítač opätovne reštartuje, následne by ste mali vidieť úvodnú obrazovku pôvodného systému. Teraz sa stačí prihlásiť. Downgrade je týmto hotový, môžete začať s používaním počítača.

zdroj: zive.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *