Close

24/02/2016

Nová Wi-Fi spotrebuje 10 000x menej energie ako klasická Wi-Fi

Vedci z univerzity vo Washingtone dokázali bezdrôtovo prenášať informácie cez Wi-Fi s 10 000-krát menšou spotrebou akú majú konvenčné Wi-Fi siete.

Všadeprítomné Wi-Fi smerovače a prijímače napríklad v smartfónoch majú okrem očividných výhod aj jednu väčšiu nevýhodu a tou je spotreba energie. U smerovačov by to až tak nevadilo nakoľko sú pripojené k elektrickej zásuvke, no u notebookov či smartfónov dochádza k výraznému skráteniu výdrže na batériu pri aktívnej Wi-Fi. Skupina výskumníkov z univerzity vo Washingtone teraz vyvinula Wi-Fi technológiu, ktorá prenáša dáta so zlomkovou spotrebou oproti bežným Wi-Fi. Svoju technológiu nazvali Passive Wi-Fi a jej spotreba je dokonca 1000x menšia ako spotreba úspornej Bluetooth Low Energy technológie.

wi_fi_wifi_10000_passive_signal_internet_bluetooth

Nízka spotreba Passive Wi-Fi spočíva v tom, že všetky funkcie, ktoré majú najväčšiu spotrebu obstaráva jedno zariadenie pripojené k elektrickej zásuvke v stene. Vedci oddelili digitálne a analógové operácie od seba a všetky analógové procesy ako napríklad tvorbu signálu na určitej frekvencii vykonáva práve spomenuté zariadenie v elektrickej zásuvke.

Skupina pasívnych senzorov následne produkuje dáta s minimálnou spotrebou vďaka tomu, že jednoducho odráža a prijíma signál generovaný zariadením v zásuvke a len k nemu pridá potrebné dáta. V testoch bolo možné s pasívnymi Wi-Fi senzormi komunikovať na vzdialenosť asi 30m. Tieto pasívne senzory navyše dokážu komunikovať s hocijakým smartfónom, tabletom či iným zariadením s Wi-Fi čipom.

V testovacích podmienkach sa podarilo takýmto spôsobom prenášať dáta rýchlosťou 11Mbps, čo nie je síce mnoho, no pre radu zariadení by to bolo dostačujúce. Passive Wi-Fi otvára cestou novým možnostiam ako napríklad rozličným elektronickým zariadeniam IoT ako sú žiarovky, chladničky, termostaty a podobne. Vedci budú svoje výsledky prezentovať 13. marca na USENIX sympóziu.

zdroj: pc.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *