Close

22/11/2013

Obľúbený prehrávač WINAMP ohlásil koniec

Po nástupe MP3 súborov za čias Napstera a podobných viac aj menej kontroverzných online služieb sa na počítačoch začal šíriť aj softvér na prehrávanie digitálnej hudby. Najviac fanúšikov dokázal osloviť slávny Winamp od spoločnosti Nullsoft. Jeho potenciál vycítila aj korporácia AOL, ktorá Winamp za 80 miliónov dolárov v roku 1999 kúpila. Po 15 rokoch existencie sa Winamp dostal do cieľovej rovinky. Po postupnom prechode z fyzických médií na streamovanú hudbu strácal na význame: 20. decembra sa jeho životná púť končí.

winamp_face_original

Na prelome milénia sa len ťažko hľadal osobný počítač, na ktorom by nebol nainštalovaný hudobný a neskôr aj video prehrávač Winamp. Popularitu si získal podporou takmer všetkých hudobných formátov. A to čo nepoznal, vyriešili tucty pluginov a doplnkov. Ktoré tiež pridávali nové funkcie, ako napríklad sťahovanie informácií o interpretovi a albume z internetu, zobrazovanie textu piesní a veľa vizuálnych prvkov.

Postupne však Winamp popri konkurentoch ako iTunes a Spotify, ktorí namiesto lokálnych médií prehrávajú streamovanú hudbu, strácal na obľube. Nepomohla mu ani verzia pre mobily a tablety s Androidom predstavená pred troma rokmi. Stále má veľké množstvo fanúšikov, no už len hlavne v rozvojových alebo na menej profitabilných trhoch.

Spoločnosť AOL preto oznámila, že od 20. decembra sa vývoj Winampu končí, rovnako aj web Winamp.com. Prehrávač ako taký bude, samozrejme, ďalej empétrojky prehrávať. No už žiadne nové verzie nebudú. Na stiahnutie poslednej verzie 5.66 ostáva už len niekoľko dní. Aspoň z oficiálneho zdroja. Veľmi pravdepodobne budú inštalačky tohto legendárneho softvéru kolovať internetom ešte nejakú dobu.

zdroj: trend

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *