Close

16/04/2013

PC: 8 jadrový FX procesor s frekvenciou 5GHz od AMD

Zdá sa, že spoločnosť AMD chystá návrat do segmentu high-endových procesorov. Teda aspoň z časti. Médiami totiž koluje informácia, že firma chystá limitovanú edíciu osemjadrového procesora bez grafického jadra línie FX s úctyhodným taktom 5 GHz. Správa sa pôvodne objavila na serveri Hexus.net.

Podľa nemenovaného zdroja bude nový procesor s kódovým označením „Centurion“ vychádzať z rovnakej architektúry (Piledriver), akú využívajú aj dnešné FX procesory. Vysokú frekvenciu pritom vraj dosiahne s konvenčným vzduchovým chladením. Nie je však jasné, či ide o bežnú pracovnú frekvenciu alebo o jej hodinu v režime Turbo.

Správa tiež nehovorí nič o výške napätia, ktorým bude čip zásobovaný, a teda nie je možné odhadnúť ani približnú hladinu jeho TDP (Thermal Design Power). Aktuálne najvýkonnejším procesorom AMD je pritom model FX-8350 s frekvenciou „len“ 4,0 GHz a 4,2 GHz v režime Turbo a cenovkou 195 dolárov (cca. 149 eur po prepočte). Hladina jeho TDP pritom činí vysokých 125 W. Je preto otázne, ako sa s množstvom odpadového tepla a vysokou spotrebou AMD vysporiada.

V súčasnosti jedinou možnosťou AMD na zvyšovanie výkonu svojich procesorov je len zvyšovanie ich pracovnej frekvencie. Spoločnosť chce procesor postaviť proti konkurenčným čipom Core i7 určeným pre mainstreamovú päticu LGA1150 a dokonca high-endovú platformu LGA2011. Tomu bude zodpovedať aj jeho cenovka 795 dolárov, teda okolo 609 eur.

Na mieste je iste poznámka, že high-endové produkty s vysokým výkonom hrajú z hľadiska predajov len malú úlohu. Ich účel je však skôr čisto marketingový a produkty tohto typu sú tak väčšinou len vecou prestíže. Zástupcovia AMD sú si toho iste vedomí a možno aj preto pôjde v prípade tohto procesora len o limitovanú edíciu s nadsadenou cenou.

8-cores-AMD-5-ghz

zdroj: zive, hothardware

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *