Close

12/04/2013

PC: Alternatívna internetová mena Bitcoin pobláznila celý svet

Na internete sa objavila len pred niekoľkými málo rokmi. Najprv si ju zamilovali finanční geekovia, potom ju objavila médiá a teraz sa strhla lavína a možno spľasla jedna veľká bublina.

Jedným z horúcich tém posledných týždňov je zaručene systém Bitcoin. Internetová decentralizovaná mena, ktorá bola ešte pred niekoľkými rokmi skôr hračkou finančných geek, dnes plní svetové médiá a zložitý finančný systém tisícov zapojených počítačov bez jedinej centrálnej banky a ministra financií mal v čase prípravy článku trhovú hodnotu okolo dvoch miliárd dolárov.

Bitcoinové peniaze vo vnútri fungujú úplne inak než koruny, za ktoré si dnes večer kúpite večeru. Hodnotu klasického obeživa určuje trh a centrálna banka. Keď je treba vypustiť do obehu ďalšie päťtisícovky, jednoducho sa vytlačia.

Bitcoin má už od svojho vzniku v roku 2009 jasne zakódované, koľko „mincí“ sa kedy dostane do obehu. Dnes ich je v systéme niečo málo cez 11 miliónov, no av roku 2033 ich bude bezmála 21 miliónov. Tým to skončí, žiadne ďalšie bitcoinové peniaze sa už do systému nedostanú.

Na rozdiel od českých korún ale nie je jeden bitcoin, teda 1 BTC, najmenší hodnotou celej meny. Keďže sa jedná iba o abstraktné elektronickej číslo, na svojom účte môžete pokojne držať napríklad len 0,0003 BTC. Bitcoin je teda deflačné mena – ak bude do hry vstupovať čoraz viac ľudí a porastie aj prestíž celého systému, hodnota meny treba voči doláru sa bude stále zvyšovať.


zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *