Close

28/05/2013

PC: EÚ žiada od Google ďaľšie ústupky

Pôvodná dohoda o upravení vyhľadávania nebude konkurenčným firmám a Bruselu pravdepodobne stačiť.

Americký internetový gigant Google zrejme bude musieť urobiť ďalšie ústupky, aby Európska komisia ukončila  vyšetrovanie údajného zneužívania dominantnej pozície na trhu s internetovým vyhľadávaním. Uviedol to dnes európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.

Google už tento rok Európskej komisii niektoré ústupky ponúkol. Firmy, ktorých sťažnosti vyšetrovanie Googlu odštartovali, však s týmito ústupkami nie sú spokojné. „Potom, čo vykonáme analýzu získaných reakcií, pravdepodobne požiadame Google, aby svoje návrhy zlepšil,“ povedal J. Almunia pri vypočutí v Európskom parlamente.

Komisár tiež upozornil, že komisia ešte musí rozhodnúť, či začne oficiálne vyšetrovanie operačného systému Android, ktorý spoločnosť Google vyvinula pre mobilné zariadenia, ako sú chytré telefóny a tablety. „Dostali sme sťažnosť ohľadom niektorých aspektov systému Android. Pracujeme na tom, ale ešte sme nerozhodli, či zahájime oficiálne vyšetrovanie,“ povedal.

Minulý mesiac predložila Európskej komisii skupina veľkých spoločností na čele s americkým softvérovým obrom Microsoft sťažnosť kvôli údajným protikonkurenčným krokom, ktorých sa vraj Google v súvislosti so systémom Android dopúšťa na trhu s inteligentnými mobilnými telefónmi.

Google podľa nich núti výrobcov, ktorí užívajú Android a chcú použiť niektoré kľúčové aplikácie od Googlu, inštalovať ďalšie aplikácie tejto spoločnosti ako napríklad YouTube. Tie sú tak vraj ponúkané spotrebiteľom na úkor konkurenčných výrobkov.

Európska komisia začala už v novembri 2010 vyšetrovať, či Google nemanipuluje s výsledkami vyhľadávania vo svoj prospech a na úkor konkurentov. Predchádzali tomu sťažnosti rivalov na čele so spoločnosťou Microsoft a množstva menších európskych internetových firiem.

Ak komisia dôjde k záveru, že firma porušuje pravidlá hospodárskej súťaže, môže ju potrestať pokutou až do desiatich percent jej globálnych tržieb. Komisia v minulých rokoch pokutovala vysokými čiastkami aj technologické spoločnosti Microsoft a Intel.

zdroj: trenda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *