Close

05/03/2013

PC: Európa ma nedostatok IT odborníkov, chce to napraviť

V roku 2015 má byť v Európe až 900 tisíc neobsadených pracovných miest v IKT. Záujem o technické vzdelanie klesá. EÚ to chce zmeniť novou iniciatívou.

Aj v čase rastúcej nezamestnanosti sa Európe nedarí dostatočne rýchlo obsadzovať voľné pracovné miesta v oblasti informačných technológií a telekomunikácií (ICT). Na starom kontinente je síce viac ako 26 miliónov nezamestnaných, posledné štatistiky Európskej únie však počítajú s tým, že do roku 2015 bude v ICT na pracovnom trhu voľných až 900 tisíc miest. EÚ preto spúšťa „koalíciu pre digitálne pracovné miesta“, ktorá má situáciu zlepšiť.

V Európe každý rok pribudne okolo 100-tisíc pracovných miest spojených s novými technológiami. Podľa údajov Eurostatu táto oblasť v roku 2011 predstavovala 6,7 milióna pozícií, čo v tej dobe bolo 3,1 percenta všetkých pracovných miest. Medzi rokmi 2000 a 2010 počet ICT miest každý rok rástol priemerne o 4,3 percenta.

Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že počítače a technológie sa stávajú súčasťou prakticky všetkých oblastí a ICT odborníci sú „všade“ potreba. Rastú aj požiadavky na bežnej užívateľskej počítačové zručnosti. Podľa odhadov EÚ bude do roku 2015 okolo 90 percent všetkých pracovných pozícií vyžadovať aspoň základná znalosť práce s počítačom.

Nezáujem o technické vzdelávanie

Spoločne s týmto rastom ale klesá počet záujemcov o technické vzdelanie. V Európe je tento trend ešte silnejší, ako v niektorých ďalších oblastiach, a tunajší študenti radšej uprednostňujú ekonomické či humanitné odbory.

Česko je v tomto tak trochu premiantom. Zatiaľ posledné čísla Eurostatu hovoria, že u nás v roku 2009 dokončilo vzdelávací proces so zameraním na IT približne 4,2 percenta študentov, čo je oproti predchádzajúcim rokom nárast. U ostatných krajín dvadsaťsedmičky je ale možné pozorovať často aj veľmi výrazné prepady.

Až 900 tisíc neobsadených pracovných pozícií v IKT je veľa vysoké číslo. Na nedostatok kvalifikovaných ICT odborníkov v Európe je potrebné sa pozerať aj z pohľadu konkurencieschopnosti a ekonomiky Európskej únie. Technologické odbory totiž často prinášajú pridanú hodnotu a odborníci na túto tému majú jedny z najvyšších priemerných platov. Pracovné miesta v ICT navyše nepodliehajú krízam toľko, ako tie v ostatných sektoroch. Európa samozrejme láka odborníkmi z celého sveta, reálne ale hrozí, že firmy pracovné pozície otvoria inde.

Problém má riešiť spomínaná koalícia a rozsiahly program, ktorý v sebe bude kombinovať sily európskych univerzít, škôl, vlád a súkromných spoločností. Začať sa má u vzdelávanie.

Viac žien a lepší obraz

„Vzdelávanie vo vede, technológiách, inžinierstva a matematiky musí byť posilnené a image kariéry v týchto odboroch musí byť zlepšená,“ uvádza posledné dokumenty EÚ. Atraktivita technologických odborov sa podľa nich má v oveľa väčšej miere zamerať na ženy, ktorých je v ICT oblasti nedostatok.

Program tak počíta nielen s informačnými prednáškami, workshopy a ďalšími podobnými akciami na školách, ale zapojené firmy majú začať otvárať viac stáží, vznikne platforma pre e-learning a európske univerzity by v budúcnosti mali ponúknuť bezplatné online kurzy a prednášky.

„Ľudia možno nie sú informovaní o tom, ako atraktívne a zábavná kariéra v IKT môže byť,“ píše vo svojom vyhlásení eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroes. „Náš vzdelávací systém ľuďom možno nedáva tie zručnosti, ktoré firmy aktuálne potrebujú. A ľudia sa možno necítia byť schopní požiadať o prácu v ostatných krajinách Európskej únie, „dodáva aktívny komisárka. Aj preto v rámci programu stále počíta s výmennými študentskými programami Erasmus.

O presnej podobe celej koalície teraz budú európski predstavitelia a zástupcovia z radov biznisu a univerzít konať s tým, že finálna koncepcia bude predstavená v júni tohto roka. Už teraz sa ale okrem podpory vzdelávania v IKT hovorí aj o možnostiach získať certifikácia či investíciách do Startup. Financovanie má zabezpečiť európsky fond ESF.

Ambície na zvýšenie počtu ICT odborníkov sú súčasťou nového programu pre zmenu vzdelávania, ktorú EÚ predstavila v novembri minulého roka. Práve informačné a telekomunikačné technológie sú jednou z jeho najdôležitejších častí.

Za spolupráce veľkých firiem

„Chceme, aby Európania zaplnili pracovné miesta, ktoré budú stáť za ďalšie ICT revolúciou,“ povedal na túto tému predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý za podporou IKT programu stojí.

V Bruseli v týchto dňoch prebieha konferencia, kde sa zbierajú námety na zhotovenie kompletnej podoby novej iniciatívy. Okrem zástupcov veľkých ICT firiem sa rokovaní zúčastňuje aj európski úradníci a digitálne šampióni niektorých krajín. Česko na summite reprezentuje Jiří bránky z Národného vzdelávacieho fondu.

Európske snahy majú veľkú podporu zo strany súkromného sektora, ktorý si na nedostatok kvalitných pracovných síl dlhodobo sťažuje. Do akcie sa tak zapojí napríklad Oracle, Microsoft, Google, SAP, Telefónica, Cisco, Intel či Deloitte.

Mnohé z týchto spoločností sa snaží vzdelávať aj pomocou vlastných programov. Nemecký softvérový obor SAP napríklad spustil projekt HANA Academy, ktorý má naučiť všetkých záujemcov novú databázovú platformu HANA. V Česku už niekoľko rokov prevádzkuje vlastnú súkromnú vysokú školu softvérová spoločnosť Unicorn av minulom roku vznikol projekt iCollege, ktorý školí najmä záujemcov o internetové podnikanie.

Chytré mozgy hľadajú aj Spojené štáty. Projekt Code.org sa napríklad snaží pomocou celebrít nalákať mladých ľudí k programovaniu.

Zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *