Close

06/02/2013

PC: Firma Dell skupuje naspäť svoje akcie

Akcie firmy za 24 miliárd dolárov vykúpi Michael Dell a investičná skupina Silver Lake

Počítačová firma Dell zmení majiteľa. Akcie, s ktorými sa obchoduje na verejnej burze NASDAQ, chce vykúpiť jej zakladateľ a súčasný výkonný riaditeľ Michael Dell v spolupráci s investičnou skupinou Silver Lake. Dell to oficiálne oznámil v utorok (5. februára) po podpise definitívnej zmluvy o prevzatí.

Hodnota transakcie by sa mala vyšplhať na 24,4 miliárd amerických dolárov. Za každú akciu M. Dell a Silver Lake ponúkajú 13,65 dolára. Je to 25 percent nad zatváracím kurzom z 11. januára tohto roka – z dňa predtým, ako na verejnosť presiakli informácie o chystanom prevzatí. Je to tiež 37 percent nad priemerným zatváracím kurzom z 90 dní pred 11. januárom. Na druhej strane, počas uplynulých piatich rokov akcie Dellu stratili 48 percent svojej hodnoty.

Dell zvažoval stiahnutie z burzy – a ďalšie strategické alternatívy – od augusta minulého roka, kedy vznikla Špeciálna komisia pri predstavenstve spoločnosti. Odchod do privátnej zóny má Dellu pomôcť lepšie sa vysporiadať s trendmi na trhu, predovšetkým s nástupom mobilných zariadení, ktoré devastujú jeho tradičný PC biznis.

„Verím, že táto transakcia otvorí novú kapitolu pre Dell, našich klientov a zamestnancov,“ uviedol v tlačovej správe M. Dell. Podľa neho firma v uplynulých štyroch rokoch spravila solídny pokrok v napĺňaní stratégie, no potrebuje viac času, investícií a trpezlivosti: „Naše snahy lepšie podporí partnerstvo so Silver Lake.“

M. Dell, ktorý momentálne vlastní 14 percent akcií spoločnosti, vo firme ostane ako predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ. Do transakcie podľa vlastných slov vloží „podstatnú sumu vlastného kapitálu“. Centrála Dellu bude naďalej v texaskom meste Round Rock.

Peniaze na vykúpenie akcií okrem M. Della a skupiny Silver Lake, ktorá má v portfóliu viaceré technologické značky ako Avaya, Flextronics, Groupon, Seagate alebo Zynga, pôjdu aj z pôžičky od Microsoftu. Softvérový gigant dáva do transakcie dve miliardy dolárov. Ďalšie zdroje poskytnú banky Merrill Lynch, Barclays, Credit Suisse a RBC.

Transakcia, ktorej ukončenie sa plánuje začiatkom tohtoročného leta (v 2. kvartáli finančného roku Dellu), podlieha klasickým regulačným súhlasom ako aj schváleniu vo valnom zhromaždení. Zmariť ju môže aj prípadná konkurenčná ponuka, na ktorú predstavenstvo firmy podľa dohody o prevzatí počká nasledujúcich 45 dní.

Na Slovensku Dell v uplynulej dekáde vybudoval silné servisné centrum (v Bratislave). Zamestnáva v ňom okolo 1 800 ľudí, ktorí zabezpečujú technickú a marketingovú podporu pre zákazníkov z celej Európy, ako aj finančné služby pre interné účely korporácie. Ako sa odchod z burzy dotkne rozvoja bratislavského centra, zatiaľ nie je známe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *