Close

16/04/2013

PC: Google pre EU upraví vyhľadávanie

Internetová firma sa zaviazala zmeniť zobrazovanie výsledkov, sťažovateľom to nestačí

Bruselu sa podarilo dotlačiť Google k úprave svojho vyhľadávača. Európska komisia je podľa anonymných zdrojov The New York Times (NYT) pripravená uzatvoriť viac ako dva roky trvajúce prešetrovanie monopolného postavenia Googlu a prijať ústupky navrhnuté internetovou firmou. Išlo by o vôbec prvé právne záväzné zmeny, ktoré Google regulátorom trhu sľúbil.

Firma podľa zdrojov NYT nebude musieť zmeniť algoritmus vyhľadávania. Úpravy sľúbila len v spôsobe zobrazovania výsledkov. Znamená to, že sa nebude musieť meniť logika, podľa ktorej vyhľadávač zoraďuje jednotlivé odkazy pri zobrazovaní výsledkov. Zmení sa však spôsob, akým Google označuje výsledky. Dotknúť sa to má najmä vyhľadávania produktov v úzko zameraných oblastiach, ako sú napríklad hotely či letenky, kde Google konkuruje špecializovaným vyhľadávačom ako Yelp či TripAdvisor. Tie majú obavu, že Google neférovo preferuje vlastné výsledky pred ich službami. Po novom má najväčší vyhľadávač okrem iného jasne odlíšiť výsledky pochádzajúce z jeho vlastných služieb od výsledkov konkurenčných webov.

Európska komisia má na revanš potvrdiť, že Google nezneužíval dominantné postavenie na trhu. Google sa tiež vyhne pokute. Návrh konkrétnych zmien komisia postúpi dotknutým firmám, ktoré sa k nemu budú môcť vyjadriť.

Lobistická skupina ICOMP, združujúca Microsoft a viacero firiem dotknutých zmenami vo vyhľadávaní Googlu, sa už nechala počuť, že súčasný návrh jej stačiť nebude. Ak sa zmeny obmedzia len na označovanie, tak súčasný návrh „nie je ani len vhodným začiatkom“, povedal podľa agentúry Bloomberg právnik zastupujúci ICOMP David Wood. Eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia už skôr vyhlásil, že vyjadrenia dotknutých firiem budú mať pre celý proces veľký význam. Znamená to, že celý proces sa môže ťahať ešte niekoľko mesiacov.

Európska komisia začala zneužívanie monopolného postavenia zo strany Googlu prešetrovať v novembri 2010. Google v Európe kontroluje okolo 90 percent trhu s vyhľadávaním na internete. Za posledné roky sa na firmu množia sťažnosti a súdne podania. Špecializovaný internetový vyhľadávač Foundem, ktorý sa zameriava na porovnávanie cien produktov, zažaloval veľkého konkurenta za stratené tržby spôsobené zneužívaním postavenia na trhu zo strany Googlu.

Minulý týždeň sa na Európsku komisiu obrátilo združenie Fairsearch so sťažnosťou na monopolné praktiky okolo aplikácií operačného systému pre mobilné zariadenia Android.

zdroj: trend

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *