Close

12/04/2013

PC: Koniec podpory Microsoft Windows XP a Office 2003 už budúci rok

Microsoft oznámil, že budúci rok v apríli bude ukončenia podpory jedného veľmi úspešného počinu od Microsoftu, Windows XP. Spolu s ním sa ukončí aj podpora pre Office 2003.

Od ôsmeho Apríla 2014 Microsoft prestane vydávať akékoľvek aktualizácie pre Windows XP. Nezáležiac na tom aká „diera“ sa v systéme nájde po tomto dátume. Microsoft zatiaľ neuviedol, či online pomoc tzv. Knowledge Base ostane na ich stránke alebo ju stiahnu. Ako všetci dobre vieme, Windows XP bol a ešte stále je dosť obľúbeným systémom, ktorý používa veľké množstvo ľudí či dokoncia aj firiem. Heslom: „pokiaľ sa nič nekazí, netreba nič meniť“ sa riadi veľa ľudí. No nastáva čas kedy sa treba zamyslieť nad prechodom na iný systém od Microsoftu alebo iného výrobcu. To už si musí každý zvážiť sám. Okrem Microsoftu sú na trhu minimálne dve schopné alternatívy.

Firmy využívajúce služby Windows XP sa už začínajú obzerať po jeho nástupcovi. Menej ako jedna zo štyroch spoločností už prešla z XP na „sedmičku“ do konca minulého roka. Vyplýva to zo správy serveru Sunday Telegraph. Dodnes využíva Windows XP takmer 40% počítačov po celom svete. Rozšírená podpora tak ako pre Xp tak aj pre Office 2003 končí presne za rok. Čo sa týka Windows Vista, tomu končí rozšírená podpora 11. Apríla 2017 a rozšírená podpora pre Windows 7, 14. Januára 2020. Užívatelia XP a Office 2003 si tak môžu stále „užívať“ druhý Utorok v mesiaci, kedy Microsoft vydáva aktualizácie. Môžme len hádať či sa Microsoftu opäť podarí vyvinúť systém, ktorý si udrží tak vysoký podiel užívania, ako je tomu u Windows XP.

Už je to nejaký ten čas čo sa internetom „ozývali“ otázky či Microsoft neprinesie predsa len Service Pack 4 pre XP. Nestalo sa tak a pravdepodobne sa tak nikdy nestane. No treba povedať, žeby to bolo pekné gesto od Microsoftu ako ukončiť éru svojho tak podareného systému. Vydanie SP4 na konci podpory ostane len zbožným prianím :-).

zdroj: pc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *