Close

07/02/2013

PC: Microsoft uvažuje o OFFICE pre LINUX, je to špekulácia?

Na webe Phoronix sa objavila na prvý pohľad len ťažko uveriteľná špekulácie, že vraj Microsoft úplne vážne uvažuje o vydanie svojho kancelárskeho balíka Office aj pre Linux. A teraz nemám na mysli linuxový Android, o ktorého mobilnú verziu Office sa už hovorí niekoľko mesiacov, ale o skutočnom desktopovom Linuxe ako Ubuntu, Fedora a ďalšie.

Podľa Michaela Larabela zo spomínaného webu, ktorý tieto informácie získal na stretnutí v Bruseli, je vraj hlavným motívom Microsoftu silnejúca pozícia Linuxu v korporátnej sfére, kde sa z distribúciou presadzuje hlavne profesionálne Red Hat a Suse.

Či už sa jedná o úplne Aprílová správičku, alebo o niečom podobnom v Redmonde skutočne uvažujú, stojí za zmienku starý Internet Explorer, ktorý bol vo svojich raných verziách aj multiplatformný a až do svojej piatej verzie bol k dispozícii aj pre unixové systémy.

Office je momentálne vo svojej desktopové verzii k dispozícii na Windows a OS X, jednoduchšie webová verzia potom pobeží skoro všade, už totiž nevyžaduje Internet Explorer, ale poradí si s ňou aj Chrome či Firefox.

A čo ostatní? Ľudia sa často pýtajú, či o linuxové verzii neuvažuje u svojich produktov potrebné Adobe. Photoshopu pre Ubuntu sa ale pravdepodobne nedočkáme, zástupcovia Adobe nám už totiž mnohokrát povedali, že by sa prepis Photoshopu do Linuxu jednoducho nevyplatil, pretože by sa podľa prieskumu firmy nezaplatil ani jeho vývoj. Photoshop nie je práve najlacnejšia záležitosť ani na Windows a Linux nie je typická platforma pre dizajnérov a fotografov, ktorí by boli ochotní utrácať tisíce korún za softvér. Česť skvelým výnimkám, ktorí propagujú Inkscape a ďalšie nástroje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *