Close

09/03/2013

PC: Microsoft vraj chystá akciovú ponuku na Windows 8

Windows 8 si priaznivcov získava len pomaly. Po akciovom upgrade majú prísť lacné OEM licencie.

Microsoft údajne radikálne zlacní OEM licencie Windows 8. Cieľom by bola podpora predaja zariadení s najnovším Windows a dotykovým ovládaním. Na informáciu upozornil portál ExtremeTech s odvolaním sa na Wall Street Journal.

Tvorca Windows vraj už navrhol hardvérovým partnerom zníženie licenčného poplatku zo zhruba 120 dolárov (91,73 eura) na 30 dolárov (22,93 eura) , čo predstavuje 75-percentnú zľavu. Akcia sa má vzťahovať na prenosné zariadenia s menšou obrazovkou (10,8 palca a menšou). Lacnejšia licencia by sa tak premietla do nižšej ceny hardvéru, čo by malo pritiahnuť zákazníkov. Súčasťou licencie vraj bude aj kancelársky balík Office 2013.

Hovorca Microsoftu špekuláciu nepotvrdil ani nepoprel. Čosi ale naznačil výkonný riaditeľ Asusu Jerry Shen. „Microsoft vynakladá v poslednom čase veľké úsilie, ktoré však bližšie nemôžem špecifikovať, no pomôže dať impulz segmentu notebookov, netbookov a Eee,“ uviedol počas konferencie venovanej investorom.

Zmienku o nižšom licenčnom poplatku priniesol taktiež portál Digitimes. Spomína však o niečo inú zľavovú politiku. Pôvodná cena na úrovni 80 až 90 dolárov (61,15 až 68,80 eura) by podľa neho mala byť znížená o 20 dolárov (15,29 eura), pričom by sa vzťahovala aj na zariadenia s displejom do 11,6 palca. Office zdarma by bol obmedzený displejom s najviac 10,8-palcovou uhlopriečkou.

Nižší poplatok by sa mal podľa Digitimes.com stať realitou od apríla, prípadne mája. Koncoví spotrebitelia by ho mohli v cene hardvéru pocítiť od júna.

Naďalej stúpa pomaly

Trhový podiel Windows 8 je na desktopoch na základe štatistiky NetApplications stále pod tromi percentami. Kým na konci januára dosiahol 2,26 percenta, za mesiac dokázal získať len 0,41 percenta. Záujem nezožali ani zariadenia vybavené najnovším Windows.

Pripomeňme, že Microsoft ponúkol lacný prechod na Windows 8 hneď po jeho októbrovom predstavení. Na „Osmičku“ sa dalo prejsť formou elektronickej kúpy a aktualizácie za 29,99 eura. Krabicovej verzii upgradu dal Microsoft cenovku 59,99 eura. Akciu mohli využiť používatelia starších edícií Windows oficiálne do konca januára, neskôr len v dopredaji.

Zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *