Close

13/08/2013

PC: Nemecko chráni súkromie svojích občanov šifrovaním emailov

Dve tretiny nemeckých e-mailov sú chránené pred špehovaním. Krajina chce súkromie pre svojich občanov.

E-Mail Made in Germany je nová iniciatíva dvoch najväčších poskytovateľov e-mailových služieb v Nemecku, ktorá má ochrániť súkromie ich klientov pred zahraničnými špehmi. Silné šifrovanie pri e-mailovej prevádzke ochráni 50 miliónov e-mailových schránok v krajine.

Deutsche Telekom a United Internet – firmy ktoré sú najsilnejšími poskytovateľmi e-mailových služieb v krajine – sa dohodli na vzájomnej spolupráci. E-maily, ktoré budú vzájomne medzi oboma poskytovateľmi doručované zo servera na server budú cez internet prechádzať chránené silnou šifrou.

Ak budú používatelia pri prístupe ku svojim e-mailovým schránkam využívať šifrované pripojenie, po celý čas budú internetom cestovať dáta v podobe, ktorá nie je bez prelomenia šifry čitateľná. To ochráni ich súkromie a zmarí šance spravodajských agentúr odpočúvať ich e-mailovú komunikáciu. Aj keď sa prvá dohoda týka iba dvoch poskytovateľov služieb v krajine, celkovo pokrýva dve tretiny e-mailových schránok v krajine.

Správy budú naďalej ukladané na serveroch prevádzkovateľov v nešifrovanej podobe a ak budú odosielané na cieľové e-mailové adresy mimo ochrany, cestovať budú internetom bez zabezpečenia. Cieľom tohto projektu je zaistiť, aby každý dopyt o nazretie do súkromia internetistov museli odobriť domáce súdy, podľa legislatívy platnej v EÚ.

Tento projekt naznačuje cestu, ktorou by sa mohli vydať jednotlivé krajiny aby pomohli svojim občanom ochrániť súkromie. Nič nestojí v ceste tomu, aby bola komunikácia šifrovaná bez ohľadu na to, o aký obsah ide.

V Nemecku vyvolali silný rozruch informácie o tom, že americké spravodajské služby zasahujú do súkromia používateľov za hranicami USA. EÚ žiada od USA vyjadrenie a nie je vylúčené že príde s opatreniami, ktoré predsa len prinavrátia na internete súkromie do podoby, v akej sme ho poznali pred desiatkami rokov.

zdroj: sme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *