Close

03/07/2013

PC: Nová Opera 15, samé novinky

Nový vzhľad, jadro prehliadača a ďalšie novinky prináša najnovšia verzia Opery.

Nie je tomu ani mesiac, čo Opera zverejnila ukážku novej verzie založenej na open-source projektoch Chromium a Blink. Nórska spoločnosť sprístupnila na stiahnutie svoju prvú úplne novú verziu pre Windows a Mac. Odklonila sa tak od „podvozku“ Presto, ktorý bol základom Opery dlhé roky.

Pri prvom spustení si mnohí všimnú, že vyhľadávací riadok spojený s riadkom pre zadávanie adresy je priamo prebratý z Chrome, no Opera ponúka aj rozdielne funkcie ako má samotný Chrome. Ide napríklad o panel Zaujímavosti, kde sa zobrazujú novinky z populárnych webov z rôznych oblastí zamerania (napr. športu, umenia, zdravia, vedy a mnohé iné).

Úschovňa (Stash) slúži na uloženie navštívenej lokality ku ktorej sa užívateľ chce ešte vrátiť. Prirovnať to môžme ku obľúbeným položkám. Ak chcete pridať položku do úschovne, kliknite na ikonu srdca napravo vo vyhľadávacom paneli. Ďalšia vychytávka, ktorou chce Opera zaujať je „Offroad mód“. Ide o funkciu kompresie dát počas prehliadania, čo šetrí šírku pásma pri pomalom pripojení.

Rýchly prístup (Speed dial) dokáže spájať položky do jednej skupiny a má vlastný vyhľadávací panel, čo užívateľ ocení pri väčšom množstve položiek. Spolu s novým podvozkom od Chromium a Blink, prišla spoločnosť s tromi rozličnými „verziami“ Opery – Opera Developer, Opera Next pre stabilné beta verzie a Opera Stable pre finálne vydania. Minulosťou je aj správca elektronickej pošty, ktorý bol doposiaľ v Opere zahrnutý.

Na stránke Opery nie je zatiaľ žiadny oficiálny zoznam nových funkcií. „Na spadnutie“ je aj vydanie verzie 12.16, ktorá by sa mala objaviť čo nevidieť. Stiahnuť si Operu 15 môžte na tomto odkaze.

httpv://www.youtube.com/watch?v=_mpF5aQpmow&feature=player_embedded

zdroj: pc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *