Close

07/08/2013

PC: Nový Firefox 23 už sprístupnený, až 1200 vylepšení

Mozilla sprístupnila finálnu verziu ďalšej generácie svojho internetového prehliadača Firefox – Firefox 23.0. Založený je na aktualizovanej verzii vykresľovacieho jadra Gecko 23.0. Za posledné 3 mesiace vývoja bolo do kódu zapracovaných viac ako 1200 zmien, opráv chýb pre zvýšenie bezpečnosti a stability a niekoľko noviniek.

O poznanie zaujímavejšou novinkou je rozšírené zabezpečenie prehliadača. Po novom sa totiž blokuje aktívny nezabezpečený obsah na zabezpečených webových stránkach. Inak povedané, pokiaľ načítavame zabezpečenú stránku (HTTPS), do ktorej je vložený obsah z nezabezpečeného zdroja (HTTP), tak je v štandardnom nastavení prehliadača blokovaný. Blokovanie je však možné používateľsky vypnúť. Funkciu ešte v polovici mája podrobnejšie rozoberal oficiálny blog Mozilly, keď bol nový bezpečnostný prvok dostupný vo Firefox Aurora.

Veľkou novinkou je aj pridanie tlačidla „Share“ alias zdieľania danej stránky. Novinka má priamu nadväznosť na podporu Social API, pričom aktuálne si ju môžeme vyskúšať s Facebook Messengerom pre Firefox alebo Cliqz. Prostredníctvom spomínaného tlačidla môžeme zdieľať obľúbený obsah s našimi priateľmi či známymi pomocou niekoľkých kliknutí priamo z Firefoxu a bez nutnosti inštalácie rôznych modulov.

Verzia 23 na stiahnute

zdroj: mozilla, zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *