Close

09/08/2013

PC: O SSD disky je veľký záujem

Trojnásobne viac SSD diskov bolo dodaných tento rok, oproti totožnému obdobiu roka 2012.

Po tom čo trh s počítačmi klesá naďalej do mínusu, tu máme ďalšie štatistiky, tentokrát pozítivne pre rozvoj SSD.

Report, ktorý robila analytická firma IHS, je pre niekoho prekvapením pre iného normálny trend. Dodávky SSD diskov zaznamenali nárast práve kvôli ultratenkým počítačom, ultrabookom a tabletom. Podľa ďalšej analytickej spoločnosti Gartner sa dodávky pre stolové počítače a laptopy zvýšili v priemere o 20% naprieč Európou. IHS zdokumentovala dodávky SSD do stolných PC a dospela k číslu 5,9 milióna za prvý štvrťrok 2013.

Podľa IHS je to viac ako trojnásobok celosvetovo dodaných SSD pre ultratenké PC a ultrabooky v tom istom období 2012, kedy ich bolo približne 1,9 milióna. Čo sa týka sektora s tabletmi, tam sa zaznamenali taktiež trojnásobne zvýšené dodávky oproti minulému obdobiu. Za minulé sledované obdobie to bolo 542 000 ks a tento rok až 1,6 milióna. IHS vykázalo zvýšenie dodávok všade, kde sa dá osadiť SSD, namiesto HDD.

Ak zahrnieme všetky segmenty kde je SSD používané, dostaneme za prvý štvrť rok tohto roka 11,5 milióna kusov, čo je približne 92%-tný nárast so šiestimi miliónmi kusov za to isté obdobie minulého roka. IHS zahrnulo dodávky samotných SSD a spolu s nimi aj NAND pamäte dodávané spoločne s HDD pre vytvorenie hybridných diskov. Trh s HDD o niečo poklesol vďaka dodávkam SSD, ale aj tak ukázal vzostupujúcu tendenciu, keď sa v tomto štvrť roku predalo približne 16 miliónov kusov, oproti totožnému obdobiu minulého roka so 14,9 miliónmi kusov.

Možno by niekto čakal, že HDD budú na ústupe, lenže HDD nepovedali ani zďaleka posledné slovo. Vývoj HDD postupuje pekným tempom a stále sa zvyšuje kapacita platní a s tým aj prenosové rýchlosti. HDD má stále čo ponúknuť a kombináciou SSD + HDD ako dobre vieme, dostaneme svižný systém s veľkými úložnými kapacitami. Pri stavaní nového počítača je dnes už štandartom kombinácia oboch typov diskov.

zdroj: pc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *