Close

13/02/2013

PC: Opera prechádza na WebKit. Bude vykresľovať ako Chrome a Safar

Nórsky prehliadač Opera oslávil novú métu – všetky jeho verzie pre počítače, chytré televízory a hlavne mobilné telefóny používa na celom svete 300 miliónov užívateľov. Firma to oznámila v novej tlačovej správe. Relatívne malé zastúpenie na desktopoch teda vyrovnáva oveľa silnejšie pozície na telefónoch vrátane tých chytrých.

Avšak toto bola tá nudnejšie časť vyhlásenie šéfa Opery Larsa Boilesena. V zápätí totiž prišiel šok. Spoločnosť v priebehu tohto roka odštartuje proces, v rámci ktorého u väčšiny svojich prehliadačov prejde z doterajšieho vlastného vykreslovacieho jadra na otvorený WebKit, na ktorom je postavené treba Safari a Chrome.

Prvý ochutnávku Opera predstaví už na blížiacom sa kongrese MWC v Barcelone, kde sa pochváli s prvou ukážkou webkitové verzia Opery pre Android. Verzia pre iOS a desktop budú nasledovať neskôr.

Prechod na WebKit bude znamenať dve veci. Výhľadovo by mala Opera vykresľovať webové stránky podobne ako Chrome či Safari a jej podpora HTML5 bude s týmito prehliadačmi pravdepodobne viac zladená. Zároveň by si ale mohla uchovať svoje výhody – minulý týždeň sme napríklad v teste záťaže zistili, že Opera spotrebováva zo všetkých prehliadačov najmenej RAM a minimálne tiež zaťažuje procesor.

Výhľadovo by mohla táto premena Opere pomôcť zlepšiť pozíciu na desktopoch, kde cez všetku snahu a technologickú pokročilosť zostáva úplne minoritným hráčom, ktorý má silnejšie zastúpenie len v niekoľkých európskych krajinách v čele s Nórskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *