Close

15/08/2013

PC: Používatelia Gmailu nemôžu očakávať súkromie

V kontexte odpočúvacej aféry na povrch presiakli ďalšie dokumenty týkajúce sa ochrany súkromia v e-mailových službách. V hlavnej úlohe nefiguruje nikto iný ako internetový gigant Google.

Denník Russia Today vo svojom anglickom vydaní upozorňuje na obsah súdnych dokumentov, ktoré pripravili právnici Google ako obhajobu v súdnom spore. Píše sa v nich, že používatelia e-mailovej služby Gmail nemôžu „očakávať súkromie v prípade, ak dobrovoľne odovzdajú informácie tretím stranám“.

Dokument je súčasťou obhajoby v procese, ktorý rieši kalifornský súd a dotýka sa práve hromadnej žaloby, ktorá bola podaná na Google kvôli pochybnostiam v oblasti ochrany súkromia. Právnici spoločnosti sa vyjadrením pokúsili súd presvedčiť na odmietnutie žaloby.

V dokumente sa píše:

„Ako nemôže byť prekvapený odosielateľ listu, že asistentka adresáta otvorí túto poštu, nemôžu byť prekvapení ani ľudia, ktorí dnes používajú webový e-mail, ak sú ich e-maily spracované poskytovateľom e-mailovej služby adresáta v záujme doručenia. Vskutku, používateľ nemá žiadne legitímne právo očakávať súkromie pri informáciách, ktoré dobrovoľne odovzdá tretím stranám.“

Portál The Next Web však upozornil na možnú  zlú interpretáciu tohto dokumentu. Môže byť totiž vytrhnutá z kontextu. Citát v originále pochádza z prípadu Smith versus Maryland, kde sa riešil súlad inštalácie zariadenia na zaznamenávanie volaných čísel zo špecifickej telefónnej linky na strane telekomunikačnej spoločnosti s platnou legislatívou. Podľa tohto precedensu nebol tento krok považovaný za ilegálne odpočúvanie.

Podľa spoločnosti Google nie je skenovanie obsahu e-mailov za účelom presného cielenia reklám v rozpore so zákonmi, ktoré sa týkajú nelegálneho odpočúvania. Na výraz „očakávanie súkromia“ je teda potrebné pozerať ako na právnický termín odvodený z iného prípadu. Pripomíname aj, že používatelia e-mailovej služby súhlasili s podmienkami používania predtým, než vytvorili svoje účty. Samotný Google je navyše viazaný aj dohodou o ochrane súkromia.

KOMPLETNÝ DOKUMEN V PDF

zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *