Close

18/04/2013

PC: Štvrtina počítačov s Windows nemá antivirus, su infikovaná päť krát častejšie

Microsoft podľa výskumu zistil, že 24% počítačov s operačným systémom Windows nie je zabezpečených antivírusom s ochranou v reálnom čase. Zisťoval v rôznych častiach sveta, koľko percent zariadenia je nezabezpečených. Najhoršie dopadol Egypt so 40% a najlepšie sú na tom v Brazílii, Veľkej Británii a Austrálie, kde je to len 21%. Výskum tiež ukázal, že počítače bez antivírusového riešenia sú infikované cca 5,5 častejšie než s ním. Vykonal taktiež analýzu počtu nezabezpečených počítačov podľa jednotlivých verzií Windows. Bojuje aj s falošnými antivírusmi, ktoré predstavujú jednu z najzákernejších hrozieb.

Výskum bol vykonaný na operačných systémoch Windows od Windows XP SP3 po Windows 8 RTM (prieskum prebehol v druhej polovici roka 2012). Obrázky sú prevzaté z kompletného znenia správy, ktoré je k dispozícii v angličtine. K dispozícii je tiež skrátená verzia so súhrnom.

nezabezpecene-pocitace-antivirus-zilinaNezabezpečené počítače podľa verzie Windows – zabezpečené boli cca 5,5x menej infikované

Microsoft v tomto výskume uviedol tri najčastejšie príčiny zraniteľnosti – Neaktualizovaný antivír je napadnutý malwarom, ľudia neaktualizujú svoj ​​antivír po vypršaní trial verzie či sa o zabezpečení vôbec nezaujímajú. Mapa zabezpečenosti počítačov ukazuje celkom v deviatich častiach sveta, koľko percent počítačov je nezabezpečených.

mapa-zabezpecenia-pocitacov-svetMapa ukazuje, koľko počítačov nieje zabezpečených

Bolo taktiež ukázané, že 58% infikáciou je stredného stupňa nebezpečenstva podľa Common Vulnerability Scoring System (CVSS), čo je štandardizovaný, na platforme nezávislý rámec hodnotenia stupňa nebezpečnosti na rôznych úrovniach zraniteľnosti. Medzi jednotlivými krajinami dopadol najhoršie Pakistan, kde bolo 38,6% počítačov bez ochrany v reálnom čase a na druhom mieste Gruzínska s 33,5%.

Veľmi nebezpečné sú falošné antivírusi na rôznych weboch, ktoré užívateľovi nabáda na odstránenie vírusov v počítači. Majú realistický a verný vzhľad skutočného antivírusu Pritom taký tzv fake antivírus je sám vírusovou infekciou a nakazí počítač. Microsoft neustále odstraňuje tieto hrozby z počítačov vďaka antivírusovým nástrojom. Spoločnosť nabáda užívateľa k riešeniu aspoň základného zabezpečenia, čo znamená antivír (v kombinácii s antimalware riešením) a firewall. Za posledný kvartál 2012 Microsoft detekoval a odstránil nebezpečné dokumenty, prevažne ako e-mail s prílohou, z takmer 3 miliónov systémov.

zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *