Close

03/04/2013

PC: Vírus s uzamknutím počítača v mene polície SR

Slovenská polícia varovala občanov pred počítačovým vírusom, ktorý v jej mene nabáda používateľov počítačov na zaplatenie vymyslených pokút. Vírus, ktorý sa v minulosti šíril aj v Česku a ďalších krajinách, zasiahol Slovensko počas veľkonočných sviatkov, uviedol policajný hovorca Michal Slivka.

„Ako dôvod (na zaplatenie pokuty) sa vo výzve väčšinou uvádza porušenie autorských práv, šírenie pornografie alebo spamu. Ide o podvodné vylákanie finančných prostriedkov,“ upozornil M. Slivka. Zároveň vyzval Slovákov, aby podobné výzvy ignorovali. Policajné prezídium podľa neho zatiaľ nemá informácie, či vymyslenú pokutu niekto zaplatil.

Takzvaný trójsky kôň s označením „ransomware“ sa prejavuje tak, že na monitore počítača zobrazí upozornenie o zablokovaní počítača políciou a súčasne vyzve na zaplatenie pokuty. Polícia upozornila, že ona takýto spôsob komunikácie nepoužíva. K šíreniu vírusu na Veľkú noc vraj mohla prispieť skutočnosť, že počas predĺženého víkendu ľudia zvyčajne trávia viac času na internete.

Zatiaľ nie je známe, či prípad súvisí s medzinárodnou sieťou kybernetického zločinu, ktorej odhalenie oznámila vo februári španielska polícia v spolupráci s Europolom. Hackeri vraj infikovali státisíce počítačov na celom svete a požadovali nezákonné platby. Do zablokovaných počítačov sa užívatelia mohli znovu prihlásiť po uhradení požadovanej sumy, v priemere 100 eur.

link hacom.sk oprava

zdroj: trend

2 Comments on “PC: Vírus s uzamknutím počítača v mene polície SR

Peto
13/10/2013 at 13:09

Ale je to povinne naozaj zaplatit 100 eur? alebo je to len virus ktory nas chce oklamat. Naozaj nas zavru do basi? prosim povedzte ze je to virus ktory che len oklamat 🙁 🙁 🙁

Odpovedať
hacom.sk - servis PC
13/10/2013 at 14:17

Nieje treba platiť žiadne peniaze, tento tip vírusu je potrebné odstrániť z počítača a vaš počítač funguje ďalej.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *