Close

19/01/2016

Prvý počítačový vírus má už 30 rokov. Trestal pirátov

Od zachytenia prvého vírusu s názvom Brain pre platformu PC ubehlo už 30 rokov. Cieľom však nebolo vydieranie ani úmyselné ubližovanie, ale ochrana pred ilegálnym šírením pirátskeho softvéru. Výročie pripomenul portál Business Insider.

pc_virus_brain_30_rokov_ram_2Autori infiltrácie boli totiž zároveň tvorcovia medicínskeho softvéru. Aby zabránili nelegálnemu kopírovaniu svojho programu, vytvorili škodlivý kód, ktorý dokázal infikovať počítače so systémom MS-DOS.

Vírus sa vo svojej dobe šíril prostredníctvom diskiet. Prenikol do zavádzacieho sektora disku, kde označoval niektoré sektory za chybné. Popritom zmenil menovku pevného disku na „©Brain“. Okrem toho došlo k celkovému spomaleniu používania disketovej mechaniky a tiež operačného systému, ktorému odoprel približne 7 KB pamäte RAM.

pc_virus_brain_30_rokov_ram

Programátori sa do kódu podpísali vlastnými menami a uviedli aj svoje telefonické čísla i adresy. Majiteľ napadnutého počítača tak mal možnosť kontaktovať tvorcov pre získanie softvéru, ktorý infiltráciu zo zariadenia odstráni.

zive.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *