Close

22/04/2014

Šifrovanie správ cez Gmail

Ak sa nájde jednoduchá cesta, obsah e-mailov bude šifrovaný skôr, ako ich počítač odošle.

Napíšete e-mail, kliknete na tlačidlo a obsah správy sa zašifruje skôr, ako váš prehliadač nadviaže spojenie s cloudom, aby ju odoslal. Obsah správy je od tejto chvíle utajený. Prečítať ju môže iba adresát.

S takýmto scenárom pracujú vývojári služby Gmail, ktorí hľadajú cestu ako ju efektívne spojiť so šifrovacou schémou PGP – Pretty Good Privacy. Napriek tomu, že je otvorene dostupná pre každého od roku 1991, málokto našiel v sebe dostatok sily, aby sa naučil šifrovanie používať a k rovnakému počinu motivoval pre zaistenie súkromia aj svoje okolie.

Neprehľadnosť a zložitosť by mohol s dobrou integráciou zahnať Google, ktorý má dostatok moci na to, aby sa technológia pre mnohých stala každodenným štandardom. Pokúšali sa o to už mnohí, avšak zatiaľ vždy s neúspechom.

Prednosťou takejto ochrany súkromia je, že neexistuje autorita, ktorá by mala cestu k obsahu utajených správ jednoduchšiu ako ostatní. Pri komunikácii sa používajú vždy páry kľúčov oboch účastníkov s tým, že verejný kľúč umožňuje správu šifrovať, kým utajený – privátny ju dokáže odomknúť. A práve ten sa uchováva v počítači, mimo dosahu prevádzkovateľov služby.

Google sonduje možnosti, ako šifrovanie zahrnúť do svojho ekosystému tak, aby pre používateľov nebolo príťažou. S miliónmi používateľov má šancu zmeniť internet na miesto, kde súkromie skutočne existuje.

zdroj: sme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *