Close

15/04/2014

SKYLINK nahrádza SD programy HD platformou

Satelitná služba vyradí ďalšie SD programy a ponechá iba HD verzie. Všetky platené programy prejdú do MPEG-4 na budúci rok.

Skylink chystá viaceré technické zmeny. Hovorí o tom, že z HD sa stáva štandard aj u nás a nemá zmysel šíriť SD verzie rovnakých staníc. Chystá sa aj veľký prechod staníc z formátu MPEG-2 do MPEG-4. Prebehne na budúci rok.

Eurosport a NGC Wild: Možno iba v HD

Skylink sa pripravuje na vyradenie ďalších programov v štandardnom rozlíšení, ktoré chce ponechať už iba v HD kvalite. „Bývalo zvykom, že sa za HD programy platilo oveľa viac ako za ich SD verzie,“ uviedol člen predstavenstva spoločnosti M7 Group, ktorá vlastní operátora Skylink, Jaromír Glisník.

Glisník zdôrazňuje, že HD sa stáva štandardom a že skôr alebo neskôr tento fakt akceptujú aj vysielatelia. Podľa providera by mohli v ponuke skončiť programy Eurosport a NGC Wild v štandardnom rozlíšení. V ponuke by ostali iba ich identické HD verzie.

skylink_HD_programy_prehlad

Teraz bude záležať od vysielateľov spomínaných staníc, či budú súhlasiť a dohodnú sa so Skylinkom na „rozumných podmienkach“.

Operátor si myslí, že postupom časom bude HD vnímané podobne ako rozdiel medzi farebnou a čiernobielou verziou staníc a nikto nebude za HD verziu požadovať viac peňazí ako za SD.

V minulom období poskytovateľ vyradil z ponuky už viacero SD programov. Išlo o Sport 2, History Channel, HBO a v minulých dňoch aj Eurosport 2. Zostali už iba HD verzie.

V nasledujúcich týždňoch má Skylink v pláne predstaviť programové novinky. Potešiť majú aj priaznivcov HD programov. Viac ale televízny poskytovateľ prezradiť zatiaľ nechce.

Do HD televízie netlačíme, nemáme na to

Aj keď chce Skylink nahradiť viacero staníc v štandardnom rozlíšení a ponúkať ich iba v HD, priznáva, že televízie, ktoré zatiaľ vysielajú len v SD, nenúti do, aby začali vo vysokom rozlíšení vysielať.

„Netlačíme na ne, pretože nemáme žiadne páky. Keby sme im povedali, nech prejdú do HD a prechod  zaplatíme, to by bola iná vec. Ale na to peniaze nemáme,“ hovorí otvorene operátor.  Podľa Skylinku je prechod veľmi nákladný a jediné, čo vysielateľov do investície prinúti, je konkurencia na trhu.

Podľa prieskumu providera je na HD vysielanie pripravených 45 percent jeho zákazníkov na Slovensku. Ešte viac ich je v Českej republike – približne 55 percent.

Programy v MPEG-4? Už tento rok

Postupne prechádzajú programy v SD kvalite z kompresného formátu MPEG-2 do modernejšieho MPEG-4. Hlavnou výhodou je úspora satelitnej kapacity v desiatkach percent, a to pri zachovaní obdobnej kvality.

„Konkrétny časový plán nemáme, ale počítam s tým, že u niektorých platených programov k tomu dôjde ešte tento rok. Celkový prechod platenej ponuky do MPEG-4 odhadujem na rok 2015,“ priblížil časový horizont Glisník.

Podľa neho budú po prechode platených programov staníc do MPEG-4 nasledovať stanice z balíka Digital. Ide hlavne o stanice RTVS, JOJ, ČT, Markíza, Nova, Prima či ďalšie stanice.

Ako je na tom konkurencia?

Jedinou satelitnou platformou, ktorá vysiela programy výlučne v MPEG-4, je Magio Sat. Tá používa tento kompresný štandard od svojho štartu v roku 2010. Okrem tejto služby vlastní Slovak Telekom u nás aj Digi TV.

K Digi TV sa počas tohto roka „presťahuje“ Magio Sat, pričom v najbližších týždňoch odštartuje „nová“ Digi TV. Bude vysielať programy v MPEG-4. Zatiaľ všetky stanice ponúka v staršom formáte MPEG-2.

Takmer všetky programy vysiela v MPEG-2 služba freeSAT. V novšom štandarde ponúka iba zopár SD staníc a HD programy.

zdroj: zive

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *