Close

26/01/2016

Táto jednoduchá webová stránka spôsobuje „zamŕzanie“ prehliadačov

Na sociálnych sieťach sa rozmáha nový žartík, ktorého pointou je spôsobiť zamŕzanie webového prehliadača. Stačí kliknúť na jeden odkaz.

Ak vám niekto pošle odkaz na stránku crashsafari.com, radšej na neho neklikajte. Ako už totiž sám názov nepovedá, účelom stránky je spôsobiť pád webového prehliadača Safari ako na stolných počítačoch tak na mobilných zariadeniach. Problém však nemá len Safari ale aj iné prehliadače.

Stránka totiž obsahuje jednoduchý HTML kód, ktorý obsahuje JavaScript kód, ktorý vypĺňa adresné pole nekonečnou sériou znakov rýchlosťou niekoľko tisíc znakov za sekundu. S tým sa Safari nevie vyrovnať a na počítačoch Mac zamrzne a požiada používateľa aby zavrel prehliadač. Na mobilných zariadeniach s iOS je efekt podobný pričom v niektorých prípadoch dochádza až k reštartu celého zariadenia.

web_browsers_safari_ios_html_explorer_chrome_opera_zamrzanie

Zlomyseľná stránka nemusí však na lopatky položiť len Safari. Nahlásené sú problémy s prehliadačom Chrome na všetkých platformách, ktorý taktiež zamŕza. Ja som stránku vyskúšal navštíviť cez prehliadač Opera a ten to taktiež nezvládol, zamrzol a musel som ho vypnúť cez Správcu úloh. Podobnú reakciu vykazoval aj Firefox, ktorý prestal po navštívení stránky odpovedať. So stránkou si však bez problémov poradil Internet Explorer 11, ktorý na krátky okamih vykazoval náznak zaseknutia, no nakoniec stránku normálne zobrazil a fungoval ďalej plynulo.

Navštívenie stránky vám našťastie nespôsobí žiadnu trvalú škodu a po zavretí prehliadača či reštarte zariadenia bude všetko v poriadku. Odporúčame však vyhnúť sa stránke s URL crashsafari.com. Horšie však je, že niektorí ľudia šíria túto stránku na sociálnych sieťach cez takzvané URL skracovače a človek tak nevie kam odkaz vedie.

zdroj: pc.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *