Close

06/02/2013

TV: TV NOVA začala vysielať pre slabozrakých a nevidiacich

Televízia Nova dnes začala testovacie vysielanie zvukového popisu programu pre nevidiacich divákov, tzv audiodeskripci. Tento zvukový opis je vysielaný spoločne s obrazovou stopou v pozemnom vysielaní multiplexu 2 a divák si ho môže manuálne vypnúť alebo zapnúť.

Zo zákona je vysielateľ povinný týmto popisom opatriť 2% vysielania, v prípade televízie Nova to budú najsledovanejšie relácie – Televízne noviny, vrátane Športových novín a Počasie, a seriály Ulica, Ordinácia v ružovej záhrade 2 a Gympl s (r) učením obmedzeným.

Skúšobné vysielanie bolo na TV Nova spustené v stredu 6. februára 2013 na poludnie s jednoduchým textom „Toto je test audiodeskripce“. Prvým reláciou so zvukovým popisom deje bude vo štvrtok 7. februára seriál Ulica, ten istý deň budú nasledovať Televízne noviny, Športové noviny, Počasie a seriál Ordinácia v ružovej záhrade 2. Pravidelne budú okrem týchto relácií audiodeskripci obsahovať aj epizódy seriálu Gympl s (r) učením obmedzeným.

„“ V súvislosti so začatím tejto služby je u starších typov koncový boxov možný výskyt technických komplikácií prejavujúcich sa výpadkom štandardné zvukové stopy programu. V tomto prípade je potrebné vypnúť audiodeskripci v menu koncový boxu, prípadne spustiť nové ladenie staníc „,“ upozorňuje Jozef Uher, technický riaditeľ skupiny Nova.

Relácie vysielané na TV Nova so zvukovým popisom budú v EPG a TV programu obsahovať medzinárodné piktogram AD (audio description), a to najneskôr do konca februára 2013. Viac informácií diváci nájdu na stránkach nova.cz, svoje otázky môžu prípadne posielať na adresu dopisove@nova.cz.

One Comment on “TV: TV NOVA začala vysielať pre slabozrakých a nevidiacich

Emia
22/01/2014 at 20:59

A je niekde návod ako sa to dá vypnúť?

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *