Close

14/10/2015

USB kľúč spoľahlivo zničí počítač

Bola to taktika, ktorú agenti využili na to, aby dostali škodlivý kód Stunet do jadrových centrifúg v Iráne. Zvedaví ľudia sa ulakomili na pohodené USB kľúče, ktoré pripojili k dôležitým počítačom.

Teraz prichádza nová taktika, ktorú predstavil ruský bezpečnostný analytik Dark Purple. Vyvinul zariadenie, ktoré dokáže prostredníctvom USB portu vyradiť v priebehu sekúnd z prevádzky základnú dosku počítača.

USB Killer vyzerá na prvý pohľad ako USB kľúč. Ak ho však pripojíte k počítaču, obrazovka zhasne a tlačidlo pre opätovné zapnutie počítača nefunguje. Útok v tomto prípade však neprebehol cez škodlivý kód, ale na úrovni hardvéru.

Elektronika napájaná priamo z USB portu podľa magazínu Digital Trends znásobuje napätie na úroveň 220 voltov, ktoré následne impulzom uvoľní do počítača cez periferiálny konektor. Keďže ochrana USB portu nie je pre takéto situácie pripravená, elektrický náboj prechádza k dôležitým častiam základnej dosky. Poškodí čipset a počítač sa stane nefunkčným.

Prvý prototyp pracoval s polovičným výstupným napätím a nebol natoľko spoľahlivý, aby zaručene zničil každý počítač. Vynovená verzia však zatiaľ ukázala, že nepozná bariéry.

Takýto spôsob útoku môže byť atraktívny všade tam, kde treba z prevádzky vyradiť počítače zaisťujúce dozor pri kamerových systémoch, riadenie bezpečnostných technológií, či ovládanie strojov.

Analytici tak naďalej upozorňujú, že zvedavosť a chamtivosť môže v sebe skrývať pri pohodených USB kľúčoch hrozbu, ktorá môže mať vážnejšie dôsledky.

zdroj: tech.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *