Close

20/11/2015

Windows oslavuje 30 rokov. Prečítajte si o jeho začiatkoch

S operačným systémom Windows od Microsoftu sa dnes už zrejme stretol každý. Práve dnes oslávi táto neodmysliteľná súčasť mnohých dnešných počítačov okrúhle 30. výročie.

Od svojho uvedenia 20. novembra 1985 až po dnešné dni prešiel Windows mnohými výraznými zmenami. Vďaka nim sa stal z nadstavby pre legendárny MS-DOS dominantným operačným systémom, ktorý sa nachádza na väčšine osobných počítačoch.

microsoft_windows_30_rokov_3.0_2.0_10_3

Od príkazového riadku ku grafickému rozhraniu

V priebehu 80. rokoch minulého storočia patril MS-DOS k najdominantnejším operačným systémom na svete. Príkazový riadok, pomocou ktorého sa ovládal, bol však pre bežného používateľa veľkou neznámou.

Práve preto už v roku 1983 Microsoft ohlásil začiatok prác na grafickej nadstavbe svojho populárneho systému. Nový projekt dostal krycie meno Interface Manager (Správca rozhrania). V tom čase jeho vývojári zrejme netušili, aký dôležitý projekt práve vzniká v ich kanceláriách.

Windows 1.0 disponoval len niekoľkými základnými aplikáciami a neumožňoval prekrývanie okien. Výnimku tvorili len dialógové okná.

Windows 1.0 disponoval len niekoľkými základnými aplikáciami a neumožňoval prekrývanie okien. Výnimku tvorili len dialógové okná.

Po vydaní druhého Windows svet spoznal dodnes používané výrazy, ako sú minimalizovať a maximalizovať aplikáciu. Novinka tiež priniesla podporu grafického výstupu cez konektor VGA.

Nový systém vzbudil aj vďaka viac ako miliónu predaných kópií väčší záujem u vývojárov aplikácií. K dispozícii preň boli textový editor Word aj tabuľkový procesor Excel.

Príchod ikon

Pred štvrťstoročím, 22. mája 1990, spustila spoločnosť z Redmondu predaj v poradí tretej verzie grafickej nadstavby pre stále obľúbený MS-DOS.

Čerstvo „pečený“ Windows 3.0 priniesol výrazné zmeny, ktorými sa mu podarilo zaujať milióny zákazníkov. Fádny zoznam dostupných aplikácii uložených v systéme bol prvýkrát nahradený ikonami, ktoré graficky reprezentovali jednotlivé spustiteľné súbory.

K programom sa prostredníctvom ikon pristupovalo pomocou aplikácie Program Manager. K dispozícii bol však aj klasický správca súborov File Manager, ktorý zobrazoval systémové priečinky a aplikácie v prehľadnom hierarchickom zozname.

Windows 3.0 priniesol ako prvý systém od Microsoftu podporu ikon.

Windows 3.0 priniesol ako prvý systém od Microsoftu podporu ikon.

Nepochybným plusom v mysliach zákazníkov bola pre najnovší Windows aj možnosť spúšťať programy určené pre MS-DOS. V tých časoch totiž množstvo softvéru ešte stále nepodporovalo grafické rozhranie.

K ďalším novinkám patrila lepšia správa operačnej pamäte či podpora grafického výstupu VGA s 256 farbami. Platforma tiež v sebe obsahovala aj predinštalovanú hru Solitaire, ktorá zostala obľúbenou súčasťou Windows aj v ďalších desaťročiach.

Multitasking

Multitasking znamená súčasné spracovanie viacerých úloh počítačom. Rozdeliť sa dá na dve kategórie. V prípade skutočného multitaskingu hardvér počítača reálne spracúva viacero úloh súčasne. Naopak, zdanlivý multitasking navodzuje dojem behu viacerých programov súčasne ich rýchlym prepínaním.

Svet multimédií

microsoft_windows_30_rokov_3.0_2.0_10_2V roku 1991 vyšla pre Windows 3.0 aktualizácia Multimedia Extensions 1.0. Pre systém priniesla podporu zvukových kariet či mechaniky CD-ROM. Vďaka podpore multimédií sa pre Windows začali vyvíjať nové aplikácie na prehrávanie audio nosičov. V tom čase do systému zavítali aj prvé šetriče obrazovky.

V nasledujúcich rokoch sa na trhu objavil niekoľko ďalších verzií Windows. Počas svojej evolúcie sa vyvinul zo systému určeného pre prvé počítače na multiplatformový OS, ktorý zabezpečuje chod konvertibilných zariadení, tabletov či ultrabookov. Poslednou verziou systému je Windows 10, ktorá prišla koncom júla.

zdroj: zive.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *