Close

02/11/2015

Za dverami je upgrade Windows 10. Čo nové prinesie?

Microsoft čo nevidieť predstaví prvý upgrade Windows 10. V predvečer urobil radosť betatesterom a poslal im nový Windows Insider 10576, ktorý sa hrá na Chromecast.

Microsoft pred pár dňami vypustil do sveta ďalšie testovacie zostavenie Windows 10 s poradovým číslom 10576. Docela možno bude posledná pred uvedením prvej veľkej jesennej aktualizácie systému, ktorú by mohol Microsoft podľa šuškandy na webe predstaviť už naozaj skoro – pravdepodobne druhý novembrový týždeň.

Build 10576 tak môže podať hrubú predstavu o tom, čo všetko sa od konca júla zmenilo. Poďme si teda zrekapitulovať tie najviditeľnejšie novinky.

windows_10_upgrade_microsoft_1

Farebné rámy

Na sklonku augusta sa testovací Windows Insider naučil voliteľne zafarbiť rámy okien, ktoré už nemusia byť len šedej, ale môžu mať aj odtieň motívu, prípadne ľubovoľnú farbu podľa výberu.

1 2

WebM

Krátko potom Microsoft oznámil, že sa jeho prehliadač Edge naučí natívne prehrávať video vo formáte WebM (kodeky VP8 / 9) od Googlu. Dekodér ale asi nefungoval veľmi dobre, Microsoft totiž experimentálne podporu neskôr odstránil s tým, že zatiaľ nedosahuje takých kvalít. Je teda otázkou, či to inžinieri stihnú do novembrovej aktualizácie stabilnej verzie Windows 10.

Vylepšená ponuka Štart

V septembri dorazila ďalšie beta verzia, ktorá umožnila rozšíriť ponuku Štart o viac dlaždíc. Štandardne sa do jedného stĺpca zmestia tri stredné dlaždice, môžu to báť ale aj štyri, vďaka čomu môže mať stĺpec vedľa seba aj dve obrie dlaždice. Viac napovedia obrázky nižšie.

microsoft_windows_10_upgrade_3 windows_10_upgrade_microsoft_4

Ukladanie aplikácií zo Store na SD a nový Skype

Začiatkom októbra unikolo na internet ďalšie testovacie a doteraz asi najzaujímavejšie build. Umožňoval inštaláciu aplikácií z Windows Store na nesystémové diskové oddiely (napríklad SD, USB disk a i.), Čo je kľúčová vlastnosť na veľmi lacných tabletoch a laptopoch s malým úložiskom. Spoločne s tým ponúkla októbrová verzia Insider Build prepracovaný Skype, ktorý sa teraz skladá z textového Messagingu a videokonferencie Skype Video.

windows_10_upgrade_microsoft_5 windows_10_upgrade_microsoft_6

Cortana ako Pushbullet

Postupne sa vylepšovala tiež Cortana, ktorá vie na počítači upozorňovať napríklad na zameškané hovory a odpovedať na SMS. Zvládne teda to, čo treba veľmi populárna služba Pushbullet. O to väčšia škoda je, že asistentka z Redmonde je dostupná len v niekoľkých jazykových mutáciách.

Neboli to ale len veselé správy, Microsoft sa totiž okrem iného priznal, že nestihne do novembra dorobiť podporu doplnkov v prehliadači Edge a túto kľúčovú funkciu sa teda Edge naučia až v rámci ďalšej veľkej aktualizácie budúci rok v lete. Edge ale na vavrínoch nezaspal – programátori ho od leta opäť kozmeticky vylepšili, takže podporuje ďalšie webové technológie, pribudne spomínaná podpora WebM, zobrazuje náhľady otvorených panelov a synchronizuje záložky.

Hra na Chromecast bez Chromecast

Na sklonku októbra konečne dorazil build 10576, ktorého najvýraznejšou novinka sa opäť týka prehliadača Edge. Microsoft sa pokúsil priamo konkurovať Chromecastu as podobnou ergonómiou dosiahnuť ten istý pomocou protokolov DLNA a Miracast.

Ak teda spárujete s Windows 10 pomocou DLNA / Miracast treba televízor, v Edgi stačí navštíviť treba YouTube az menu zvoliť „Vysielať multimédiá na zariadení.“ V prípade YouTube sa prenesie video, v prípade Facebooku zase treba fotogalérie a na internetovom rádiu zase muziku, tvrdí na svojom blogu Microsoft.

Testovacie buildy Windows Insider počas toho štvrť roka tiež opravil hromadu chýb (a ďalšie priniesli), takže noviniek oproti finálnej verzie z konca júla je ešte ďaleko viac. Ak sa s dielom Microsoft skutočne pochváli už počas niekoľkých nasledujúcich dní, dodrží sľub, že bude Desiatky priebežne vylepšovať o nové funkcie a to aj viackrát do roka. Na to, že ide naozaj ešte len o tri mesiace, to vlastne nie je vôbec zlé.

zdroj: zive.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *