Close

05/03/2014

Aktualizácie pre Windows XP po 8. apríli už len pre Čínu

Spoločnosť Microsoft urobila špeciálnu výnimku v plánovanom odchode na dôchodok operačného systému Windows XP. Plánovanú smrť systém v Číne prežije a bude aj naďalej dostávať bezpečnostné aktualizácie.

Hoci Microsoft avizuje ukončenie podpory pre Xindows XP už dlho, spoločnosť sa rozhodla udeliť Číne výnimku. Teda konkrétne aspoň niektorým internetovým firmám, ktoré so softvérovým gigantom urobili dohodu. Microsoft to oznámil prostredníctvom čínskej sociálnej siete Weibo. K tomuto kroku ho viedol fakt, že zatiaľ čo celosvetový podiel Windows-u XP je asi 30%, v samotnej Číne ho používa až 57% ľudí. Bežne ho možno vidieť na obrazovkách počítačov v internetových kaviarňach, školách či kanceláriách.

Hlavným dôvodom veľkého podielu operačného systému v Číne je pirátstvo. Microsoft sa roky snažil opakovane presvedčiť zákazníkov a podniky, aby si zakúpili originálne kópie systému pretože v ilegálnych verziách sa objavovali nekontrolovateľné bezpečnostné hrozby. Vysoká cena operačného systému však zákazníkov odrádzala a tak približne 60% ľudí používa nelegálne stiahnutú kópiu systému.

O tom, že sa koniec operačného systému Windows XP bude sám ohlasovať od 8.marca užívateľom sme Vás informovali len včera. V Číne si však budú zrejme naďalej užívať svoj starý, 13-ročný operačný systém vrátane bezpečnostných záplat. Väčšine tamojších ľudí to však zrejme bude jedno nakoľko podľa štatistík si až 70% Číňanov nikdy nenainštalovalo žiadnu bezpečnostnú aktualizáciu. Forma akou by mali byť aktualizácie distribuované nie je známa.

zdroj: pc, pcworld

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *