Close

22/10/2012

AMD sa začína orientovať na trh mimo bežných PC

Cloud servery, integrované riešenia a ultramobilné zariadenia – AMD o konkurencieschopnosti v oblasti PC prestáva hovoriť.

Po nedávnych výsledkoch hospodárenia firmy AMD za uplynulý štvrťrok padlo okrem iného rozhodnutie, že spoločnosť opustí asi 1700 zamestnancov. Úsporné opatrenia nie sú však jedinými veľkými zmenami kvôli poslednej 157 miliónovej strate – AMD chce dosť výrazne pozmeniť aj samotné smerovanie ďalšieho vývoja. V plánoch sa pritom nespomína tradičná oblasť – stolné počítače a procesory pre ne, kde dlhé roky funguje ako jediný konkurent pre Intel.

Podľa správy, ktorú priniesol server X-bit labs, má byť hlavným cieľom spoločnosti na najbližšie obdobie väčšie zameranie na rastúce trhy IT biznisu. Tým majú byť produkty cloud serverov, tzv. embedded zariadenia (zväčša pre priemyselné použitie) a taktiež ultramobilné počítače (ľahké a tenké notebooky, tablety a iné). Kým v súčasnosti má byť podľa šéfa Roryho Reada až 85% produkcie zameranej na chabnúci PC trh, AMD chce 40% až polovicu svojho úsilia venovať práve týmto novým oblastiam. Ostať konkurencieschopnou firmou aj pri procesoroch pre bežné počítače však zrejme prioritou nebude.

Orientácia na cloud a micro servery je zrejmá už dlhšiu dobu, odkedy AMD odkúpila firmu SeaMicro, odborníka na danú oblasť. Aj keď SeaMicro v súčasnosti má v ponuke mnoho produktov s čipmi od konkurencie, dá sa očakávať, že AMD bude chcieť ponúknuť aj riešenia z vlastnej dielne.
V oblasti industriálnych embedded počítačov predpovedá šéf spoločnosti až štvornásobný nárast ziskov firmy, zo súčasných iba asi 5% na celú pätinu zisku na konci budúceho roka. Úspech v ultramobilných zariadeniach by mala zabezpečiť architektúra procesorov APU, s integrovanou výkonnou grafickou časťou a nízkou spotrebou. Či sa AMD pokúsi podobne ako Intel preraziť aj na trhu smartfónov zatiaľ známe nie je.

Všetky tieto zmeny budú pravdepodobne jediným vhodným riešením pre upadajúcu firmu AMD. Jej znížený záujem o trh s tradičnými stolnými počítačmi a procesormi môže však mať neblahé následky na konkurenčné prostredie, kde Intel už niekoľko rokov nemá v high-end oblasti konkurenciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *