Close

03/12/2012

Apple opäť „prekvapil“

Firma Apple je známa nielen svojimi výrobkami ale aj inými praktikami, ktoré sem tam vyvolajú vlnu diskusie v IT komunite.

Jednou z ďalších je aj správa o najnovších iMac desktopoch, kde je prakticky nemožné upgradovať RAM. Server iFixit má stupnicu podľa ktorej hodnotí počítače na základe upgradovateľnosti. iFixit priamo varuje užívateľov o tomto upgrade nových iMac. Odporúča kúpiť radšej modely 2011, na ktorých sa dá RAM upgradovať pohodlne. Tohtoročný model 21,5″ dostal známku 3 z celkovo možných 10. Minuloročný model dostal známku 7 z 10. 27″ iMac, ktorý sa dostal do predaja tento Piatok, nebol ešte testovaný.

Tohtoročné MacBook Pro 13″ a 15″ s Retina diplejmi dosiahli skóre 1 a 2. iFixit zaradil 15″ MacBook Pro na posledné miesto upgradovateľnosti, s ktorým kedy prišli do styku. Vysvetlenie prečo má iMac tak nízke skóre je kvôli veľmi silnému lepidlu, ktorého použil Apple veľké množstvo čo znemožňuje oddeliť LCD a predné sklo od rámu. Staršie modely mali toto vyriešené magnetmi.

Ak sa užívateľ predsa len dostane do vnútra a chce upgradovať RAM musí rozobrať takmer celý iMac aby sa dostal k slotom pre RAM, ktoré sú pod doskou. Staršie modely mali externé sloty, ktoré boli užívateľom ľahko prístupné. Apple sa k tomu vyjadril nasledovne – „Každý 21,5″ model je vybavený s 8 GB RAM, ak si užívateľ myslí, žeby v budúcnosti mohol potrebovať 16 GB je treba, aby na to myslel už pri kúpe, pretože RAM nemôže byť neskôr rozšírená“ – uzavrel Apple vo svojom vyjadrení.

27″ iMac bude mať štyri externé sloty. Zákazníci si ale môžu doobjednať 16 GB za $200 alebo 32 GB za $600. Ceny sú ale vysoko prehnané, keď sa pozrieme napríklad na crucial.com 8 GB tam stojí len $40. Ktovie odkiaľ berie Apple svoje ceny…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *