Close

28/11/2015

Budúci iPhone možno príde o 3,5mm jack. Zaberá priveľa miesta

Japonský blog Macotakara s odvolaním sa na „spoľahlivý zdroj“ tvrdí, že Apple chce z budúceho iPhonu úplne odstrániť 3,5-mm jack pre slúchadlá. Jediným konektorom na zariadení tak zostane port Lightning. Na správu upozornil portál 9to5Mac.

Na prvý pohľad 3,5 mm konektor siaha takmer po okraje súčasného iPhonu 6 a 6s. Ak by však šlo len o hrúbku, trochu miesta by sa ešte našlo

Na prvý pohľad 3,5 mm konektor siaha takmer po okraje súčasného iPhonu 6 a 6s. Ak by však šlo len o hrúbku, trochu miesta by sa ešte našlo

Odstránenie 3,5-mm konektora má pomôcť znížiť hrúbku telefónu v porovnaní s iPhonom 6s o viac ako 1 mm. Novinka by tak zostala odkázaná na bezdrôtové slúchadlá pripájajúce sa cez Bluetooth alebo rozhranie Lightning. Treťou možnosťou by bolo použitie redukcie z portu Lightning na 3,5-mm konektor.

Patent na nový konektor

Na hodnovernosti pridáva informácia o patente, ktorý spoločnosť získala len pred dvoma mesiacmi, písal9to5Mac.

V získaných dokumentoch sa popisuje nový, tenší konektor pre slúchadlá. Vychádza z tradičného 3,5- mm jacku, ale jeho horná časť je zrezaná, takže má len o niečo väčšiu než polovičnú hrúbku klasického rozhrania.

Apple nedávno získal patent na tenší konektor pre slúchadlá (zdroj: 9to5Mac)

Apple nedávno získal patent na tenší konektor pre slúchadlá (zdroj: 9to5Mac)

K výhode patentu navyše patrí, že kompatibilné slúchadlá možno naďalej používať aj v zariadeniach vybavených bežným 3,5-mm konektorom.

Hoci si správy na prvý pohľad odporujú, netreba zabúdať, že Apple patentuje rôzne technológie prakticky neustále. Mnohé z nich už v čase, kedy sa ešte vôbec nerozhodol, či ich na niektorom produkte použije.

Lightning slúchadlá?

Pokiaľ by sa informácie potvrdili, znamenalo by to, že firma sa k tomuto kroku začal pripravovať už dávno. V júni 2014 kalifornská firma vydala špecifikáciu, podľa ktorej môžu výrobcovia slúchadiel využiť namiesto 3,5-mm jacku konektor Lightning.

apple_iphone_jack_3,5_Lightning_DA_3

Slúchadlá pre nový iPhone sa možno budú pripájať cez Lightning (zdroj: 9to5Mac)

I keď je však štandard k dispozícii viac ako rok, predstavených bolo doposiaľ iba minimum slúchadiel využívajúcich tento port. Macotakara však dodáva, že kalifornská spoločnosť ich začne vyrábať sama. K novým iPhonom vraj dodá slúchadlá vychádzajúce z dnešných EarPodov, no vybavené konektorom Lightning a konvertorom DA (digitál na analóg).

Uvedené pripojenie dovoľuje umiestniť na slúchadlá komplexnejšie ovládanie, ako sú tlačidlá na spúšťanie konkrétnych aplikácií či špecifickejších funkcií.

Popísaný spôsob taktiež umožňuje slúchadlá napájať energiou, takže potreba batérie odpadá. V praxi môže ísť napríklad o slúchadlá s aktívnym potláčaním šumu. Pokiaľ by sa Apple rozhodol ponúkaťhudbu v 24-bitovom formáte a 192-kHz vzorkovaní, konektor by v neposlednom rade takúto reprodukciu zvuku dovolil.

zdroj: zive.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *