Close

28/11/2012

Gmail už vie poslať aj 10-gigovú prílohu

S novou integráciu cloudovej služby Google Drive sa posielanie súborov cez e-mail zjednodušuje.

Internetový koncern Google opäť vylepšil svoju e-mailovú službu Gmail, ktorú po celom svete používajú stovky miliónov ľudí.

Najnovšie Google implementoval do Gmailu cloudové úložisko Drive, vďaka čomu sa dajú posielať aj niekoľkogigabajtové prílohy bez zahltenia schránky prijímateľa.

Nejde totiž o priamu možnosť priložiť napríklad 100-megabajtovú nahrávku rozhovoru. Limit priamej prílohy je stále obmedzený na 25 MB. Pri tvorení správy však pribudla malá ikonka, ktorá dovoľuje pripojenie súboru nielen z pamäte počítača, ale aj z cloudovej služby Drive.

Na nej má každý s Google kontom k dispozícii bezplatný priestor 10 GB. Prakticky tak teda ide skôr o posielanie linku k súborom uloženým na cloude. Dosiaľ to mohli používatelia robiť iba cez rozhranie Driveu, napríklad nazdieľaním súboru, respektíve využitím konkurenčných služieb ako Uloz.to či Dropbox. Implementácia úložiska Drive priamo do Gmailu zjednodušuje túto možnosť.

Drive tak tiež kontroluje, či má prijímateľ elektronickej pošty práva na manipuláciu so súborom. A keďže ide o cloudové úložisko s okamžitou synchronizáciou, zmeny na súbore urobené odosielateľom sa rovnako zobrazia aj prijímateľovi.

Aj konkurenčný Hotmail už dávnejšie podporuje posielanie veľkých príloh cez integráciu cloudovej služby SkyDrive.  Nová gmailová služba nie je dostupná naraz všetkým používateľom, začne sa objavovať postupne. A to len tým, ktorí povolili novú formu komponovania e-mailu, pri ktorej sa nová pošta píše v samostatnom okne vpravo dole. Výhodou tejto zmeny môže byť prehľadnejšia možnosť tvoriť správu bez nutnosti prepínať medzi schránkami prijatej či odoslanej pošty.

Vylepšení či zmien bolo v Gmaili v nedávnej dobe niekoľko. Pribudlo napríklad zobrazovanie profilovej fotografie pri vypisovaní príjemcu e-mailu alebo pokročilé možnosti vyhľadávania elektronickej pošty podľa jej veľkosti alebo presne určeného obdobia, kedy bola prijatá.

Gmail používalo v júni podľa jeho prevádzkovateľa Google už 425 miliónov ľudí. Ide o aktívne používané kontá, nie iba registrácie schránok s koncovkou @gmail.com.

Záujem stále rastie – len v januári tohto roku to bolo 350 miliónov používateľov a preto je možné, že ich počet je už veľmi blízko pol miliarde. Túto službu stále vylepšujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *