Close

03/12/2012

Dnes Microsoft zverejnil ceny tabletu Surface Pro

Cena tabletu s plnohodnotnými osmičkovými oknami začína na deväťsto dolároch. Na Slovensko sa tak skoro nedostane

Po júnovom predstavení prvých tabletov začal Microsoft predávať model Surface pri uvedení operačného systému Windows 8 koncom októbra. Na Slovensku sa ale nepredáva, nahrádzajú ho podobné produkty od iných značiek. Model Surface Pro, ktorý funguje už na plnohodnotnom systéme Windows Pro, ktorý už je v podstate plnohodnotná náhrada ultrabooku, sa po mesiacoch špekulácií dostáva na trh a známa je aj jeho cena.
Súvisiace články

Odporúčaná cena Surfacu Pro so 64-gigabajtovou SSD pamäťou je 899 dolárov, dvojnásobná kapacita pamäte stojí o stovku viac. Potvrdili sa tak skôr tie optimistickejšie predpovede, pretože sa šuškalo o cenách aj o polovicu vyšších.

Treba brať do úvahy, že Surface Pro už je viac ultrabook ako tablet. V podstate jediný rozdiel je v tom, že všetko je vtesnané pod displej a pevne pripojená klávesnica chýba. Zariadenie sa začne predávať od januára.

S pohľadu ultrabooku je Surface Pro solídne vybavený. Jadrom je procesor Intel Core i5 tretej generácie s integrovaným grafickým čipom Intel HD Graphics 4000 a štyrmi gigami operačnej pamäte. Displej je nadštandardný: pri uhlopriečke 10,6 palca má full HD rozlíšenie. Cez vstavaný HDMI port sa dá pripojiť externý displej s rozlíšením až 2560 x 1440 bodov. Výhodou je aj integrácia USB 3.0 portu plnej veľkosti.

Z tabletového pohľadu je Surface Pro trochu masívnejšie zariadenie, než čistokrvné placky od Applu či Asusu. Hrúbka 14 milimetrov a hmotnosť bezmála jeden kilogram sú na tablet veľa, na ultrabook naopak veľmi príjemné.

Dotykový displej navyše podporuje písanie stylusom, ktorý je v balení. S funkciou Palm Block displej rozoznáva, čo je písanie a čo len položená dlaň. Šasi zo špeciálneho horčíka má vlastný podstavec, takže po pripojení káblovej alebo bezdrôtovej klávesnice nahradí notebook. A to hlavne kvôli systému Windows 8 Pro. To znamená inštalovanie a používanie úplne všetkých programov, ktoré fungujú aj na bežných notebookoch.

Oficiálne stanovisko slovenského Microsoftu ale záujemcov veľmi nepoteší. „Akonáhle sa uspokojí dopyt po Surface RT vo veľkých krajinách (dnes sa ponúka v 8 krajinách) a vybuduje sa logistické zázemie aj v ďalších krajinách, rozšíri sa oficiálna podpora produktu aj ďalej. Tyká sa to aj Surface Pro. Aj naši OEM partneri však prinášajú veľmi zaujímavé a inovatívne zariadenia, či už tablety alebo hybridy. Ponúkajú dostupnosť, plnohodnotný support a servis na Slovensku už dnes.“ Ak by sa na Slovensko dostal, jeho cena by sa mohla pohybovať v rozmedzí od 800 do 1 100 eur, čo je porovnateľné s podobne vybavenými ultrabookmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *