Close

06/03/2013

PC: Facebook čelí ďalšej žalobe

Sociálnu sieť žaluje ďalší investor. Cíti sa oklamaný pre utajenie údajov o tržbách

Sociálna sieť Facebook čelí novej žalobe kvôli minuloročnému primárnemu úpisu akcií (IPO). Na šéfa podniku Marka Zuckerberga a ďalších predstaviteľov Facebooku sa sťažuje akcionár, ktorý sa cíti konaním firmy poškodený. Znamená to, že by sa mohli znovu objaviť právne nároky, ktoré iný súd už vo februári zamietol.

Facebook tak bude musieť preukázať, že nechcel poškodiť akcionárov, keď neinformoval o slabom raste tržieb. Sťažovateľ Gaye Jones tvrdí, že firma sa o tieto informácie podelila len s kľúčovými investormi a bankami, ktoré úpis pripravovali.

Aktuálna žaloba sa líšia od tých minulých, ktoré súd vo februári zamietol. Predchádzajúci sťažovatelia totiž neuspeli predovšetkým preto, že v čase, keď sa Facebook pochybenia dopustil, títo akcionári ešte akcie nevlastnili. G. Jones je ale jedným z prvých investorov, ktorí akcie Facebooku vlastnili pred vstupom firmy na burzu.

Žaloba si kladie za cieľ donútiť členov správnej rady a ďalších predstaviteľov firmy, aby vrátili peniaze, ktoré predajom akcií získali. G. Jones tvrdí, že o klesajúcom tempe raste tržieb vedeli, takže im bolo známe, že cena akcií bola pri vstupe na burzu nadsadená.

„Odporcovia sa nespravodlivo obohatili, pretože inkasovali obrovské zisky z primárneho úpisu, aj keď vedeli, že investorom neboli verejne odhalené slabšie tržby a horší výhľad tvorby zisku,“ uvádza sa v žalobe, z ktorej cituje agentúra Reuters. Facebook je presvedčený, že nie je opodstatnená.

Akcie Facebooku vlani v máji vstupovali na trh s cenou 38 dolárov za kus. Hneď ale začali klesať a do septembra spadli až pod 18 dolárov. V súčasnosti sa pohybujú okolo úrovne 28 dolárov.

zdroj: ctk, trend

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *