Close

07/03/2013

PC: Microsoft dostal pokutu pol miliardy €

Európska komisia nakoniec potvrdila pokutu za komplikovaný výber internetového prehliadača

Európska komisia uložila americkej softvérovej spoločnosti Microsoft pokutu 561 miliónov eur kvôli tomu, že firma neposkytla používateľom požadovanú možnosť výberu internetového prehliadača v operačnom systéme Windows. V Bruseli to oznámil európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia, podľa ktorého ide o veľmi závažné porušenie pravidiel.

Európska komisia už vlani v októbri Microsoft obvinila, že nedodržiaval sľub, podľa ktorého mal európskym zákazníkom ponúkať okrem svojho prehliadača Internet Explorer tiež konkurenčné produkty. Vďaka tomuto sľubu sa Microsoft v roku 2009 vyhol pokute od komisie, ktorá môže predstavovať až desať percent jeho ročných tržieb.

Podľa komisie Microsoft sľub neplnil približne jeden a pol roka od februára 2011 do júla 2012. Microsoft tvrdí, že dôvodom boli technické problémy a že už zaviedol prísnejšiu kontrolu, ktorá by mala zabrániť opakovaniu týchto problémov.

Microsoft už od Európskej komisie dostal za rôzne porušenia pravidiel hospodárskej súťaže pokuty za 1,6 miliardy eur. Tentoraz mohla komisia Microsoftu vymerať pokutu až 7,3 miliardy dolárov, teda desať percent príjmov z roku 2012.

Európska komisia v súčasnosti rokuje s vyhľadávačom Google o jeho dominantnom postavení na európskom trhu vo vyhľadávaní. Pokuta pre Microsoft by tak mohla slúžiť ako pripomienka toho, že komisia je ochotná rozdávať technologickým firmám reálne pokuty.

Microsoft je najväčším výrobcom softvéru na svete. Jeho operačný systém Windows využíva väčšina osobných počítačov. Spoločnosť ale zaznamenala pokles na európskom trhu internetových prehliadačov. Jej podiel sa tento rok v januári oproti roku 2008 znížil asi na polovičných 24 percent. Podľa analýzy firmy StatCounter má prehliadač Chrome od firmy Google podiel 39 percent a prehliadač Mozilla 29 percent.

Zdroj: trend

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *