Close

05/12/2012

Počítače od Apple ohrozuje nový malware

Počítače od firmy Apple ohrozuje ďalší malvér, ktorý využíva zraniteľnosť staršej verzie produktu Java. O hrozbe informovala bezpečnostná spoločnosť Intego.

Škodlivý kód je označený ako „Dockster.A“ , pričom bol prvýkrát lokalizovaný na stránkach o tibetskom duchovnom vodcovi Dalajlámovi. K svojmu šíreniu využíva všeobecne známu bezpečnostnú chybu v Jave. Najnovšia verzia Javy už uvedenú chybu neobsahuje. Stále je mnoho používateľov, ktorí Javu z rôznych dôvodov neaktualizovali.

Škodlivý kód potenciálne umožňuje útočníkom vzdialene ovládať počítač obete, sťahovať ďalšie súbory či zachytávať stlačené klávesy. Napríklad pri zadávaní hesiel alebo iných prihlasovacích údajov.  Malvér je štandardne schovaný, no je možné ho odhaliť prostredníctvom Activity Monitora, kde figuruje pod názvom „.Dockset“.

Bezpečnostná spoločnosť F-Secure v tejto súvislosti informuje, že používatelia MAC OS X nie sú jediní, kto by mal zvýšiť opatrnosť. Ohrozené sú aj počítače s operačným systémom Windows. Útočníci totiž na webové stránky súčasne umiestňujú aj malvér označovaný ako „Trojan.Agent.AXMO“, ktorý opäť využíva podobnú chybu v Jave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *