Close

23/12/2012

Sťahovanie hudby a filmov je v Holandsku legálne

V Holandsku majú trochu iný pohľad na sťahovanie hudby a filmov ako je tomu v iných krajinách. Vláda je názoru, že sa to dá ošetriť aj inak.

Ako všade vo svete ani Holanďania niesú výnimkou a až tretina hier, hudby či filmov je nelegálne stiahnutých. Holandská vláda teda rozmýšľala ako ošetriť tento problém. Pár týždňov dozadu bol do snemovne vlády podaný návrh na zákaz sťahovania nelegálne šíreného softvéru s klasickým postihom užívateľa ak sa mu dokáže vina. No vláda tento zákon neprijala a rozhodla, že držiteľov práv nelegálne sťahovaného softvéru bude kompenzovať poplatkami z predaja rôznych úložných zariadení.

Už pár rokov sa v Holandsku diskutovalo o tomto probléme, no rozhodnutie stále neprichádzalo. Nakoniec podnet na prerokovanie do vlády poslal štátny tajomník pre bezpečnosť a spravodlivosť Fred Teeven, lenže jeho návrh neprešiel kvôli tomu, že niekoľko politických strán je názoru, že jeho návrh nieje riešením pre tento problém. Vláda nakoniec zastala názor, že právo na osobné používanie kópií by nemalo byť zakázané.

Rozhodnutie snemovne jasne ukazuje, že sa snaží ísť novým smerom a účinne riešiť nelegálne sťahovanie – dodal Kees Verhoeven, člen vlády, ktorý navrhol toto riešenie. Je lepšie usilovať sa o zvýšenie právnej dostupnosti a to zvýšením nových obchodných modelov ako ísť cestou postihovania, ktoré aj tak nerieši nič. A práve naopak prináša so sebou ďalšie problémy ako je obmedzovanie súkromia jednotlivých užívateľov – dodal Verhoeven.

Výsledok je teda taký, že sťahovanie softvéru ostáva naďalej v Holandsku legálne. No držitelia práv neboli odstavení na vedľajšiu koľaj a straty majú kompenzované pomocou „pirátskej dane“, teda určitým percentom z predaja zapisovateľných CD a DVD. V Októbri vláda rozhodla, že „pirátska daň“ bude rozšírená na celú radu pamäťových zariadení ako sú tablety, smartfóny, USB disky, PC a Notebooky. Vyzbierané peniaze budú odoslané držiteľom práv. Za jedno predané zariadenie je odvedených okolo 5€.

„Pirátska daň“ neostala bez odozvy zo strany firiem ako HP, Acer či DELL. Firmy prehlásili, že uvedenie tejto dane im môže spôsobiť stratu až niekoľko milónov eur. Ďalej sa firmy vyjadrili, že neprimeraná daň, nekorenšponduje s ekonomickou stratou držiteľov práv.

Či už je to tak či onak, pre koncových užívateľov sa nemení nič a naďalej si môžu užívať legálne sťahovanie ale nesmú zdielať stiahnutý softvér pre iných užívateľov. Ostáva len dodať, že týmto rozhodnutím sa nažerie aj vlk a aj ovca ostane celá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *