Close

19/08/2016

TV Markíza skončí začiatkom roku 2017 na DVB-T

Slovenská komerčné televízne skupina Markíza sa rozhodla nepokračovať v distribúcii svojich programov cez pozemné vysielače a teda neobnoviť zmluvu so spoločnosťou Towercom , ktorá šíri programové služby vysielateľa cez DVB – T . Programy TV Markíza, TV Doma a TV Dajti skončí na klasickú terestriálnej anténu už na konci roka 2016. Diváci Markízy tak majú niekoľko mesiacov na zmenu príjmu televízneho signálu .

„“ Markíza Slovakia, spol. s r.o. nebude po skončení roka 2016 pokračovať v šírenie televíznych staníc skupiny Markíza prostredníctvom antén. Televízia tymto svojim rozhodnutím nasleduje Medzinárodné štandardy v televíznom vysielaní a pokračuje v trende skvalitňovania poskytovaných SLUŽIEB divákom „,“ uviedla vo svojom vyhlásení televízna skupina Markíza.

„“ V buducnosti sa vysielanie bude orientovať na satelitný, Káblový a IP TV príjem, ktore umožňuj Nielen sledovať televízne stanice v HD kvalite, ale zaisťuje ai prístup k HBB TV, rôznym preview a archívnym záznamom a poskytuje ai množstvo ďalšej SLUŽIEB „,“ doplnila .

Klasické pozemné vysielanie v DVB-T aj druhá generácia pozemného vysielania DVB-T2 umožňuje vysielať programy vo vysokom rozlíšení (HDTV), šíriť ďalšie služby ako je teletext, HbbTV aplikácie, DVB titulky a ďalšie. Problémom pre všetky vysielateľa sú predovšetkým vysoké náklady za distribúciu programov cez pozemné vysielače, ktoré musia hradiť. Zatiaľ čo u satelitných, káblových a IPTV operátorov žiadne distribučné poplatky neplatia a naopak komerčné televízie vyberajú poplatky za odber svojich programov od poskytovateľov televíznej ponuky.

Rozhodnutie Markízy úplne opustiť pozemné distribúciu nie je prekvapivé. Vysielanie cez klasickú pozemné anténu podľa niektorých analýz sleduje okolo 10 až 15 percent domácností. Väčšina slovenských domácností sleduje programovú ponuku cez satelitné, káblové či IPTV providermi.

zdroj:parabola.cz a Towercom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *